İslam ahlak düşüncesinde et-Tıbbu'r-Rûhânî geleneği Ebû Bekir er-Râzî örneği
Medical-spiritul tradition in Islamic moral thougte Ebu Bekirer-Razi case
  1. Tez No: 923771
  2. Yazar: REYHANEH REZAEI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İslam ahlak düşüncesinde, insanın bedensel ve ruhsal yapısını bir bütün halinde değerlendiren et-Tıbbu'r-Rûhânî yaklaşımının amacı, insan ahlakının düzeltmesi ve buna bağlı olarak beden ve ruhun etkileşiminden yola çıkarak insan davranışlarını sağlık ve hastalık özellikleri bakımından değerlendirmektir. Bu çalışmanın amacı, insanın her iki yapısı için sağlık ve hastalık gibi durumlardan söz eden et-Tıbbu'r-Rûhânî yaklaşımında bedensel ve ruhsal sağlığı etkileyen kötü alışkanlıkların ortadan kaldırılması için gerekli olan tedavi ve iyileştirme yöntemleriyle ilgili, farklı düşünürlerin anlayışlarını incelemektir. Bu bağlamda hem tabip ve hem filozof olan Ebû Bekir er-Râzî, İnsanın ruhsal sağlığı ile ilgili akılcı ve sistematik bir düşünceye sahip olduğu için daha önem arz etmektedir. Râzî et-Tıbbu'r-Rûhânî adlı eserinde ruhun mahiyetini ve özelliklerini açıklarken Platon'un üçlü nefs anlayışını benimsemektedir. Dolayısıyla Râzî ruhun güçleri arasındaki denge ve uyumu sağlık ve hastalık olarak açıklamaktadır. Bu çalışmada, et-Tıbbu'r-Rûhânî geleneğin öncüsü olan Ebû Bekir er-Râzî ve diğer İslam filozoflarının düşünceleri mukayeseli bir şekilde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Islamic moral thought, the aim of the at-Tibbu'r-Rûhânî approach which evaluates the physical and spiritual structure of human beings as a whole is to explain human behavior as health and disease based on the correction of human morality and, accordingly, the interaction of body and soul. The aim of this study is to examine the understandings of different thinkers about the treatment and healing methods necessary for the elimination of bad habits that affect physical and mental health in the at-Tibbu'r-Rûhânî approach, which talks about conditions such as health and disease for both structures of human beings In this context, Abu Bakr er-Razi, who is both a physician and a philosopher, is more important because he has a rational and systematic thought about the mental health of people. In his work Razi at-Tibbu'r-Rûhânî, he adopts Plato's understanding of the triple soul while explaining the nature and characteristics of the soul. Therefore, Razi explains the balance and harmony between the powers of the soul as health and disease. In this study, we tried to examine the thoughts of Abu Bakr er-Razi, the pioneer of the at-Tibbu'r-Rûhânî tradition, and other Islamic philosophers in a comparative way.