Bizans kaynaklarının gözünden II. Iustinos Devri (565-578) Bizans-Sâsâni mücadeleleri
Byzantine-Sasanian Wars during the Reign of Justin II (565-578) from the perspective of Byzantine sources
- Tez No: 923774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHA KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kuruldukları günden bu yana Roma İmparatorluğu ile zorlu mücadeleler içerisine giren Sâsâni imparatorluğu, II. Iustinos devrinde de devletin doğu sınırını tehdit etmeye devam etmiştir. Gençliğinde Curopalates olarak önemli bir görev üstlenen imparator, 565 yılında tahta çıktığında selefi I. Iustinianos'un politikalarından farklı bir siyasi tutum sergilemiştir. İmparatorluğu iç ve dış tehditlerle dolu bir şekilde devralmış ve yönetimi sırasında devletin doğu sınırındaki Sâsâni sorununu bitirmek için ilk önce diplomasi yoluna başvurmuştur. Ancak bu çabası Sâsânilerin o dönemdeki Şehinşah'ı I. Hüsrev tarafından engellenmiştir. Sâsânilerle diplomatik olarak anlaşamayacağını gören II. Iustinos, bu sefer de Sâsâni tehdidini bertaraf etmek için çeşitli ittifaklar ve savunma politikaları geliştirmiştir. İpek yolu üzerinde belli bir güç kazanan ve Sâsânilerle çıkar çatışmasına giren Göktürkler ile iş birliği yapmıştır. İki devlet arasında kurulan bu ittifakın üzerinden çok geçmeden Persarmenia'daki Ermenilerinde Sâsânilere karşı bir isyan planlaması ve bu isyan için Roma imparatorluğundan yardım istemesi II. Iustinos'a Sâsâni tehdidini ortadan kaldırmak için aradığı fırsatı sunmuştur. Hristiyan Ermenilerin başlattığı isyan başarılı olmuş ve Iustinos, Sâsânilere karşı bir saldırı emri vermiştir. Lakin Markianos'un Nisibis kuşatması II. Iustinos'un emriyle birlikte gelen Akakios'un sorumsuz davranışlarıyla başarısızlığa uğramış, akabinde dağılan Roma ordusunu kovalayan Sâsâniler, Dara şehrini yoğun bir kuşatmayla ele geçirmişlerdir. İki imparatorluk arasında başlayan savaş bölgedeki dengeyi önemli ölçüde değiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Since their establishment the Sasanian Empire engaged in intense struggles with the Roman Empire and continued to threaten the eastern border during the reign of Justin II. When he ascended the throne in 565, the emperor, who had held an important position as Curopalates in his youth, adopted a different political stance from the policies of his predecessor Justinian I. He inherited an empire fraught with internal and external threats, and during his rule he first resorted to diplomacy to end the Sasanian problem on the eastern border of the state. However, these efforts were obstructed by Khosrow I, the Shahanshah of the Sasanians at the time. Realizing that diplomacy would bot suffice, Justin II shifted to forming alliances and adopting defensive strategies to counter the Sasanian threat. He collaborated with the Göktürks, who had gained influence along the Silk Road and were at odds with the Sasanians over conflicting interests. Shortly after this alliance was established. Armenians in Persarmenia planned a rebellion against the Sasanians and sought assistance from the Roman Empire. This development provided Justin II with the opportunity he had been seeking to eliminate the Sasanian threat. The rebellion of the Christian Armenians was successful, and Justin II ordered an offensive against the Sassanids. However, Maurice's siege of Nisibis failed due to the irresponsible behavior of Acacius, who came with the order of Justin II, and then the Sassanids, chasing the dispersed Roman army, captured the city of Dara with an intense siege. The war between the two empires significantly changed the balance in the region.