Üstün yetenekli öğrencilerin Unıty ile oyun geliştirme sürecindeki programlama ve tasarım performanslarının incelenmesi
Analysis of programming and design performance of gifted students in the game development process with Unity
  1. Tez No: 923792
  2. Yazar: CANER SEVERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞENDURUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada, üstün yetenekli (ÜY) öğrencilerin Unity gibi gelişmiş bir platformda oyun geliştirme süreçlerindeki programlama ve tasarım performansları incelenmiştir. Araştırma planlama, geliştirme ve değerlendirme süreçleri ile üç fazdan oluşmaktadır. Her bir fazda ÜY öğrencilerin performansları sistematik bir şekilde gözlemlenmiş ve analiz edilmiştir. Planlama fazında ÜY öğrencilerin bilişim teknolojleri deneyimleri ve oyun oynama deneyimlerine dair ön görüşmeler yapılarak elde edilen veriler kullanılarak ders içerikleri ve çalışma ortamı oluşturulmuştur. Geliştirme fazında, haftada bir buçuk saat olmak üzere 16 haftalık Unity eğitimi verilmiş ve ÜY öğrencilerden bu platformda 3 boyutlu oyunlar tasarlamaları istenmiştir. Değerlendirme fazında, oyunlar yaratıcılık, tasarım, teknik ve algoritma boyutlarında öz, akran ve uzman değerlendirmelerinin yanı sıra gözlem yoluyla da analiz edilmiştir. Araştırma, ÜY öğrencilerin bilişim teknolojileri kullanımını ve oyun oynama deneyimlerini analiz ederek, 3B oyun geliştirme sürecinde sergiledikleri tasarım ve programlama performanslarını incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca ÜY öğrencilerin Unity gibi gelişmiş bir oyun geliştime platformunda gösterdikleri yetkinliklerin, yaratıcılık ve problem çözme becerilerindeki gelişimlerinin ve bu platformdaki tasarımlarının uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi de araştırmanın temel hedeflerindendir. Yöntem olarak keşifsel sıralı karma desen kullanılmış ve veri toplama sürecinde nitel yöntemlere dayalı olarak içerik analizi ve oyun analizi uygulanmıştır. ÜY öğrencilerin süreç içerisindeki deneyimleri yarı yapılandırılmış görüşmeler ve gözlemler yoluyla incelenmiş, geliştirdikleri oyunlar detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, ÜY öğrencilerin Unity gibi profesyonel araçlar kullanarak yaratıcı ve işlevsel oyunlar tasarlayabildiğini göstermektedir. Bu süreçte ÜY öğrencilerin algoritma oluşturma, senaryo yazımı ve görsel tasarım alanlarında yetkinlik kazandıkları görülmüştür. Ayrıca, ÜY öğrencilerin geliştirdiği oyunlar, alanyazında belirtilen bir oyunda bulunması gereken temel özellikleri kapsamakta ve ÜY öğrencilerin deneyimleri ve yaratıcılıkları sayesinde bu özellikleri tasarlayabilecek yeterlilikte olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, Unity gibi gelişmiş platformlar, ÜY öğrencilerin bilişsel ve teknik potansiyellerini ortaya koyabilmeleri için güçlü bir araç olma niteliği taşımaktadır. Bu çalışma, bu tür eğitim programlarının genişletilmesi gerektiğini vurgulamakta ve daha fazla ÜY öğrencinin bu süreçlere dahil edilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the programming and design performances of gifted students in game development processes using an advanced platform such as Unity were examined. The research consists of three phases: planning, development, and evaluation. In each phase, the performances of gifted students were systematically observed and analyzed. During the planning phase, preliminary interviews were conducted to gather data on the students' experiences with information technologies and gaming, which were used to create course content and a suitable working environment. In the development phase, a 16-week Unity training program was conducted, with one and a half hours of instruction per week, and the students were tasked with designing 3D games on this platform. In the evaluation phase, the games were analyzed in terms of creativity, design, technical, and algorithmic dimensions through self-assessment, peer review, expert evaluation, and observation.The study aims to analyze the use of information technologies and gaming experiences of gifted students, examining their design and programming performances during the 3D game development process. Additionally, it focuses on evaluating the competencies of gifted students in using an advanced game development platform like Unity, their progress in creativity and problem-solving skills, and the applicability of their designs on this platform. An exploratory sequential mixed-methods design was employed, and qualitative methods such as content analysis and game analysis were applied during the data collection process. The experiences of gifted students throughout the process were explored through semi-structured interviews and observations, while the games they developed were analyzed in detail. The findings indicate that gifted students can design creative and functional games using professional tools like Unity. Throughout the process, the students demonstrated significant competencies in algorithm creation, scriptwriting, and visual design. Furthermore, the games developed by gifted students incorporated the fundamental features that a game should have, as indicated in the literature, showing their ability to design these features through their experiences and creativity. In conclusion, advanced platforms such as Unity provide a powerful tool for gifted students to showcase their cognitive and technical potential. This study emphasizes the need to expand such educational programs and recommends involving more gifted students in these processes.