Plurilingual identity construction of migrant students at Turkish community school in Kuwait: A multimodal ethnographic study
Kuveyt Türk Okulu'nda okuyan göçmen öğrencilerin çokdilli kimlik oluşumu: çok biçimli etnografik bir çalışma
- Tez No: 923793
- Danışmanlar: DR. GABRİELA MEİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Exeter
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Kuveyt'teki Türk Okulunda (KTO) okuyan göçmen öğrencilerin çok dilli kimlik oluşumunu incelemeyi hedeflemektedir. Bir Körfez ülkesinde bulunması ve yabancı bir ülkede faaliyet gösteren devlet okulu olarak kendine özgü bir konuma sahip olmasıyla KTO, göçmen kimliğinin araştırıldığı birçok eğitim ortamından farklıdır. Bu eğitim ortamındaki öğrencilerin kimlik oluşumunu geniş bir perspektiften anlamak amacıyla bu çalışma; küreselleşme, güç ve söylem gibi kavramları yapısalcılık sonrası bir bakış açısıyla tartışmaktadır. Söz konusu tartışmalara dayanarak bu çalışma, öğrenci kimliklerinin ne derece kendi iradeleri ile ve(ya) ne derece çevresel şartlar ile oluştuğu gibi genel bir soruyu öne sürmekte ve şu şekilde somutlaştırılmaktadır: Göçmen öğrenciler, çok dilli repertuvarları aracılığı ile kimliklerini nasıl oluşturur ve bu oluşumda İngilizce derslerinin rolü nedir? Bu soruya cevap vermek için derin düşünme, dil portresi ve görüşme yöntemlerinin birleşiminden oluşan bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bulgular, göçmen öğrencilerin çok dilli gelişimini etkileyen üç unsuru öne çıkarmaktadır: aile ilişkileri, okullaşma ve gelecek beklentileri. Çalışma, bu unsurlara farkındalık kazanılmasının öğretmenlerin göç bağlamında dil öğrenmenin doğasını anlamasına büyük ölçüde yardım edeceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study intends to explore plurilingual identity construction of migrant students at Turkish Community School (TCS) in Kuwait. TCS is different from many contexts where migrant identities are investigated in that it is in Gulf Area and has a distinctive status as a public school in a foreign country. To understand identity constructions of learners in this particular context from a larger perspective, this study discusses the concepts such as globalisation, power and discourse through the lens of poststructuralism. Based on these discussions, the study raises the broad question of to what extent learner identities are shaped by learners' own agency and/or structural factors around them. This is specified as how migrant learners construct their identities through their plurilingual repertoires and what role English classes play in this formation. A combination of reflection, language portrait and interview is employed as a research method to answer these questions. Findings foreground three dynamics that influence plurilingual development of migrant learners: family relationships, schooling and future expectations. The study suggests that showing an awareness of these dynamics might help teachers understand the nature of language learning in migratory contexts to a great extent.