Özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilere okuma yazma öğretimi sırasında sınıf öğretmenlerinin karşılaştıkları güçlükler ve çözüm önerileri
Difficulties encountered by class teachers during teaching reading and writing to students with speci̇fi̇c learning disabilities and solution suggestions
  1. Tez No: 923834
  2. Yazar: HAKAN İLRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin özel öğrenme güçlüğü tanısı almış öğrencilere okuma yazma öğretimi yaparken karşılaştıkları güçlükleri tespit etmek ve çözüm önerilerini amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma modelinden durum çalışması deseninden faydalanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Tokat merkez ve ilçelerindeki ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma örneklemesi ise çalışma evrenini kapsayacak şekilde Tokat merkez ve ilçelerindeki ilkokullardan çalışmanın amacına uygun olarak ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilen 6 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma formunun birinci kısmında katılımcı sınıf öğretmenlerine ait demografik bilgilere yer verilmiştir. İkinci kısımda ise araştırmada sınıf öğretmenlerinin özel öğrenme güçlüğü alanındaki yeterlilikleri, aldıkları eğitimler ve eğitim ihtiyaçlarına dair sorular; okuma yazma eğitimi sırasında karşılaşılan güçlükler, nedenleri ve çözüm önerilerini kapsayan sorular; BEP hazırlama ve uygulama aşamasına dair karşılaşılan güçlüklere ilişkin sorular; mesleki deneyimlere dayanan tavsiye eğitimler ve çalışmalara dair sorular yer almaktadır. Araştırma öncesinde katılımcı sınıf öğretmenleri ile görüşme yapılarak çalışma hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Katılımcılardan ses kaydı için onam formu aracılığıyla izin alınmıştır. Görüşme yaklaşık 25-30 dk sürmüştür. Çalışma Eylül-Ekim 2024 tarihleri arasında tamamlanarak görüşmeler deşifre edilerek Word Programı halinde dijital ortama aktarılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler MAXQDA 20 programında kategori edilen veriler matris tarayıcı özelliği kullanılarak kod haritaları elde edilmiştir. Nitel verilerin analizi için betimsel analiz tekniği kullanılmış ve bulgular organize edilerek ve yorumlanarak sunulmuştur. Sınıf öğretmenlerinin özel eğitim alanındaki deneyimlerinin meslek süreleri ile orantılı olduğu, sınıf öğretmenlerinin alana dair bilgilerin lisans derslerindeki eğitimler ile sınırlı olduğu görülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin karşılaştıkları güçlüklerin başında dikkat eksikliği geldiği ve güçlüklerin nedenleri öğrenci, veli, öğretmen ve diğer nedenler olarak ele alınmıştır. Sınıf öğretmenlerinin BEP hazırlama aşamasında internetten buldukları ve rehberlik öğretmenlerinden yardım aldıkları bulgular arasındadır. BEP uygulama aşamasının oyalayıcı olduğu ve çok zaman aldığını ifade eden sınıf öğretmenleri normal gelişim dönemindeki öğrencilere zaman kalmadığını vurgulamıştır. Sınıf öğretmenleri özel öğrenme güçlüğü için ek materyal ve etkinlik çeşitliliğinin arttırılması, hizmet içi eğitim çalışmalarına katılım sağlaması, uzman desteğinin alınması gibi çözüm önerileri ve tavsiyelerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the difficulties encountered by classroom teachers while teaching literacy to students diagnosed with specific learning disabilities and to suggest solutions. Case study design from qualitative research model was utilized in the research. The study population of the research consists of classroom teachers working in primary schools in the center and districts of Tokat province during the 2024-2025 academic year. The research sample consists of 6 classroom teachers selected through criterion sampling from primary schools in the center and districts of Tokat province, in accordance with the purpose of the study. A semi-structured interview form was used as a data collection tool in the study. The first part of the research form included demographic information about the participant classroom teachers. In the second part, there are questions about the classroom teachers' competencies in the field of special learning disabilities, the trainings they have received and their training needs; questions about the difficulties encountered during literacy education, their causes and solution suggestions; questions about the difficulties encountered in the IEP preparation and implementation phase, and questions about recommended trainings and studies based on professional experiences. Before the research, participant classroom teachers were interviewed and informed about the study. Permission for audio recording was obtained from the participants through the consent form. The interviews lasted approximately 25-30 minutes. The study was completed between September-October 2024 and the interviews were transcribed and digitized as a Word Program. The data obtained from the research were categorized in the MAXQDA 20 program and code maps were obtained using the matrix browser feature. Descriptive analysis technique was used to analyze the qualitative data and the findings were organized and interpreted. It was observed that the experience of classroom teachers in the field of special education was proportional to the duration of their profession, and that the knowledge of classroom teachers about the field was limited to the training in undergraduate courses. Attention deficit is the main difficulty that classroom teachers face and the reasons for the difficulties are discussed as student, parent, teacher and other reasons. Among the findings were that classroom teachers found information on the internet and received help from guidance counselors during the IEP preparation phase. Classroom teachers who stated that the IEP implementation phase was distracting and took a lot of time emphasized that there was no time left for students in the normal development period. Classroom teachers made suggestions and recommendations such as increasing the variety of additional materials and activities for special learning disabilities, participating in in-service training activities, and receiving expert support.