Markalı ürünlerin değiştirilmesi yoluyla marka hakkına tecavüz
Trademark infringement through modification of branded products
- Tez No: 923835
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY UZUNALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Markalı ürünlerin değiştirilmesi yoluyla marka hakkına tecavüz halleri, tükenme ilkesinin istisnası olan markalı ürünlerin yeniden paketlenmesi, markalı ürün üzerinde değişiklik yapılması veya markalı ürünlerin kötüleştirilmesi hallerinin, marka hakkına ve markanın işlevlerine etkisi göz önünde bulundurularak Türk hukuku bağlamında ele alınmıştır. Yargı kararları ve doktrin görüşleri ışığında, markalı ürünlerin değiştirilmesi yoluyla marka hakkına tecavüzün unsurları ve sonuçları analiz edilmiştir. Sonuç olarak, orijinal markalı ürünlerin ticari amaçla üçüncü kişiler tarafından değiştirilmesinin, hem marka sahibinin haklarını ihlal ettiği hem de markanın işlevlerinin zarar görmesine neden olduğu ortaya konulmuştur. Bu kapsamda, Türk hukuk sisteminde bulunan mevcut düzenlemeler ile uluslararası yargı kararları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cases of trademark infringement through the modification of branded products, which constitute exceptions to the principle of exhaustion—such as the repackaging of branded products, alterations made to branded products, or the deterioration of branded products—have been addressed within the framework of Turkish law, considering their impact on trademark rights and functions. In light of judicial decisions and doctrinal opinions, the elements and consequences of trademark infringement through the modification of branded products have been analyzed. As a result, it has been demonstrated that the modification of branded products both violates the rights of trademark owners and damages the functions of the trademark. In this context, the existing regulations in the Turkish legal system and international judicial decisions have been examined.