Beer package design based on consumer purchase intention in Türkiye
Türkiye'deki tüketici satın alma eğilimine dayalı bira ambalaj tasarımı
  1. Tez No: 923849
  2. Yazar: ONUR SEMEN ÖNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
In recent years, craft beer has gained significant popularity worldwide, emerging as a prominent beverage option. This study investigates the influence of package design elements on consumer preferences within the Turkish beer market, with a specific emphasis on the craft beer sector. Utilizing a comprehensive research framework, the study explores how package design attributes influence consumer perceptions and purchasing decisions within the context of Turkey's distinctive sociocultural and regulatory environment. The study integrated insights from design studies, consumer preferences, employing a structured survey to collect quantitative data from 447 participants representing diverse demographic profiles of Turkish beer consumers. The survey assessed the impact of demographic profile, beer consumption habits and frequency, and package design attributes, analyzing key elements such as color schemes, typography, imagery, bottle shapes, and textual placement. The collected data was analyzed and evaluated by implementing descriptive statistics, frequency analysis, and exploratory factor analysis. The findings indicated a marked predilection v for conventional designs, encompassing gold palettes and traditional typographies. Concurrently, consumers exhibited a discernible inclination for innovative and artisanal designs, characterized by authenticity, and visual distinctiveness. The study ascertained that bottle size and shape exerted a substantial influence on purchasing decisions, with mainstream consumers demonstrating a predilection for standardized designs, while craft beer enthusiasts exhibited a propensity for contemporary and innovative packaging designs. This research makes a significant contribution to the existing literature on package design and consumer preferences in the Turkish beer market.
Özet (Çeviri)
Son yıllarda, kraft bira dünya genelinde önemli bir popülerlik kazanmış ve öne çıkan bir içecek seçeneği haline gelmiştir. Bu çalışma, Türkiye bira pazarında, özellikle kraft bira sektöründe, paket tasarımı unsurlarının tüketici tercihleri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Kapsamlı bir araştırma çerçevesi kullanarak, çalışma, ambalaj tasarımı özelliklerinin Türkiye'nin kendine özgü sosyokültürel ve düzenleyici ortamı bağlamında tüketici algılarını ve satın alma kararlarını nasıl etkilediğini incelemektedir. Çalışma, tasarım çalışmaları, tüketici tercihleri ve pazar dinamiklerinden elde edilen iç görüleri birleştirerek, Türkiye'deki bira tüketicilerinin çeşitli demografik profillerini temsil eden 447 katılımcıdan nicel veri toplamak için yapılandırılmış bir anket kullanmıştır. Anket, demografik profilin, bira tüketim alışkanlıkları ve sıklığının ve paket tasarımı özelliklerinin etkisini değerlendirmiş, renk şemaları, tipografi, görseller, şişe şekilleri ve metin yerleşimi gibi anahtar unsurları analiz etmiştir. Toplanan veriler, tanımlayıcı istatistikler, frekans analizi ve keşifsel faktör analizi uygulanarak analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Bulgular, vii altın paletler ve geleneksel tipografileri içeren geleneksel tasarımlara belirgin bir eğilim olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda, tüketiciler, hikaye anlatımı, özgünlük ve görsel farklılıklarla karakterize edilen yenilikçi ve zanaatkar tasarımlara belirgin bir eğilim sergilemiştir. Ayrıca, çalışma, şişe boyutu ve şeklinin satın alma kararları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu belirlemiş, ana akım tüketicilerin standartlaştırılmış tasarımlara, kraft bira meraklılarının ise çağdaş ve yenilikçi paket tasarımlarına eğilim gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu araştırma, paket tasarımı ve tüketici davranışı konusundaki mevcut literatüre, Türk bira pazarına özgü uygulanabilir iç görüler sunarak önemli bir katkı sağlamaktadır. Çalışma, ambalajın farklılaşma ve pazar konumlandırması için stratejik bir araç olarak önemini vurgulamaktadır.