Down sendromlu çocuklarda beslenme sorunları veebeveynlerin yaşam kalitesi
Feeding problems and parents' quality of life in children with dowsyndrome
- Tez No: 923850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KEMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, down sendromu tanısı olan çocuklarda beslenme sorunlarının belirlenmesi ve beslenme sorunları ile ebeveynlerin yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırma, Şubat 2023–Aralık 2025 tarihleri arasında Büyük Asrın Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Genetiği Kliniği ve Polikliniğinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini 10-18 yaş aralığında Down Sendromu tanılı çocuğu olan 105 ebeveyn oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri Sosyodemografik Bilgi Formu, Beslenme Problemleri Tarama Aracı ölçeği ve SF-36 Yaşam Kalitesi ölçeği kullanılarak yüzyüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler ve korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Ebeveynlerin %76,2'sini anneler oluşturmaktadır. Beslenme Problemleri Tarama Aracı ölçeği puanları (sıklık׺iddet) altboyutlara göre aspirasyon riski 0.19±0.74, gıda reddi ile ilişkili davranış problemleri 0.46±1.31, gıda seçiciliği 0.58±1.47, beslenme ile ilişkili davranış problemleri 1.04±2.38 ve beslenme becerisi 1.64±3.79'dur. Ebeveynlerin SF-36 Yaşam Kalitesi ölçeği toplam puan ortalaması 56.77±20.48'dir. Down sendromu tanısı olan çocukların Beslenme Problemleri Tarama Aracı ölçeği ile SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalamaları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p≤0.05). Beslenme Problemleri Tarama Aracı Ölçeği'nin tüm alt boyutların sıklık ve“sıklık × şiddet”puan ortalamaları alınabilecek ortalama puanın altında bulunmuştur. Down sendromlu çocukların beslenme sorunları arttıkça ebeveynlerin yaşam kalitesinin azaldığı saptanmıştır. Down sendromlu çocukların beslenme sorunlarını önlemeye ve yaşam kalitelerinin artırılmasına yönelik ebeveynlere eğitim verilmesi ve müdahale çalışmalarının yapılması önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Down Sendromu, Ebeveyn, Hemşirelik, Beslenme Problemleri, Yaşam Kalitesi
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the feeding problems in children diagnosed with Down syndrome and to examine the relationship between feedıng problems and parents' quality of life. This study was conducted between February 2023 and December 2025 at Büyük Asrın Special Education and Rehabilitation Center and Ankara Bilkent City Hospital Child Genetics Clinic and Polyclinic. The sample of the study consisted of 105 parents with children diagnosed with Down Syndrome between the ages of 10-18. The data were collected through face-to-face interviews using the Sociodemographic Information Form, Feeding Problems Screening Tool scale and SF-36 Quality of Life scale. Data were evaluated with descriptive statistics and correlation analysis. 76.2% of the parents were mothers. According to the Feeding Problems Screening Tool scale scores (frequency×severity), aspiration risk was 0.19±0.74, behavioral problems associated with food refusal was 0.46±1.31, food selectivity was 0.58±1.47, behavioral problems associated with feeding was 1.04±2.38 and feeding skills was 1.64±3.79. The mean total score of the SF-36 Quality of Life scale of the parents was 56.77±20.48. A significant negative correlation was found between the mean scores of the Feeding Problems Screening Tool and SF-36 Quality of Life Scale in children with Down syndrome (p≤0.05). The mean frequency and“frequency × severity”scores of all sub-dimensions of the Feeding Problems Screening Tool Scale were found to be below the average score that could be obtained. It was found that the quality of life of parents decreased as the feeding problems of children with Down syndrome increased. It is recommended that training and intervention studies should be provided to parents to prevent feeding problems and improve the quality of life of children with Down syndrome. KEYWORDS: Down Syndrome, Parent, Nursing, Feeding Problems, Quality Of Life