Akciğer karsinomu nedeniyle opere edilen olgularda izlenen hiler ve pulmoner lenf nodu metastazının prognoza etkisi
The impact of hilar and pulmonary lymph node metastasis on prognosis in cases operated for lung carcinoma
- Tez No: 923862
- Danışmanlar: PROF. DR. BERKER ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş: Hiler ve pulmoner lenf nodu metastazları primer akciğer karsinomunda prognozu belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Tanı ve evreleme yöntemlerindeki ilerlemelere rağmen N1 lenf nodu metastazlarının prognostik etkisi tam anlamıyla aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada lenf nodu metastazı olan hastaların sağkalım sonuçlarını ve klinik özelliklerini geriye dönük olarak değerlendirerek, N1 durumunun prognoz üzerindeki etkisini ve tedavi yönetimindeki rolünü ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: 2008-2024 yılları arasında primer akciğer karsinomu nedeniyle opere edilen N1 pozitifliği saptanan, 94 hasta geriye dönük olarak analiz edilmiştir. Preoperatif evreleme, invaziv olmayan ve invaziv tekniklerle yapılmıştır. Hastalara; lobektomi, sleeve lobektomi ve pnömonektomi uygulanmıştır. Hastalar TNM 9 kriterlerine göre evrelenmiştir. Bulgular: Tek istasyon N1 lenf nodu metastazı saptanan hastaların 5 yıllık hastalıksız sağkalımı (DFS) %53.2, genel sağkalımı (OS) %59.7 olarak tespit edildi ve çoklu istasyon metastazı olan hastalara (DFS: %17.8, OS: %27.9) kıyasla anlamlı daha iyi bulundu. DFS için (p=0.005) ve OS için (p=0.045) idi. Plevral invazyon hastalıksız (p=0.019) ve genel (p=0.020) daha kötü sağkalımla ilişkilendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hilar and pulmonary lymph node metastases are among the most critical determinants of prognosis in primary lung carcinoma. Despite advancements in diagnostic and staging techniques, the prognostic impact of N1 lymph node metastases remains inadequately elucidated. This study aims to retrospectively evaluate survival outcomes and clinical characteristics in patients with lymph node metastases to uncover the prognostic implications of N1 metastasis and their role in guiding therapeutic management. Material and Methods: A retrospective study was conducted on 94 patients who underwent surgery between 2008 and 2024 and were postoperatively confirmed to have primary lung carcinoma with N1 lymph node metastases. Preoperative staging was performed using both non-invasive and invasive techniques. The surgical procedures included lobectomy, sleeve lobectomy, and pneumonectomy. Patients were staged according to the TNM 9 criteria. Results: The 5-year disease-free survival (DFS) and overall survival (OS) rates for patients with single-station N1 lymph node metastases were 53.2% and 59.7%, respectively, which were significantly higher compared to patients with multi-station metastases (DFS: 17.8%, OS: 27.9%; p=0.005 for DFS and p=0.045 for OS). Pleural invasion was associated with significantly worse disease-free survival (p=0.019) and overall survival (p=0.020).