Acil serviste sütur atma işlemi öncesi uygulanan akupresürün anksiyete ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of acupressure applied before suturing in the emergency department on anxiety and vital signs
  1. Tez No: 923874
  2. Yazar: EZGİ BOLAT MİÇOOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTUN UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırma, acil serviste (AS) sütur atma işlemi öncesi uygulanan akupresürün anksiyete ve yaşam bulgularına etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Tek merkezli, prospektif, iki kollu (1:1), randomize kontrollü klinik araştırmanın örneklemini bir devlet hastanesinin AS'sine başvuran ve sütur atılan 146 hasta oluşturdu. Hastalar randomizasyonla çalışma ve kontrol grubuna ayrıldı. Araştırmada, çalışma grubuna (n=73) sütur atma işlemi öncesi HT7 ve LI4 noktalarına toplam 4 dakika akupresür uygulandı. Kontrol grubuna (n=73) AS'nin rutin işlemleri uygulandı. Sütur atma işlemi öncesi ve sonrasında hastaların anksiyete düzeyleri Durumluk Anksiyete Ölçeği (DAÖ) ile değerlendirildi. Yaşam bulguları [sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), kalp atım hızı (KAH), solunum hızı (SH), periferik oksijen satürasyonu (SpO2)] ise sütur atma işlemi öncesi ve sonrasında ölçüldü. Araştırmada, çalışma grubunda sütur atma işlemi öncesine göre işlem sonrasında DAÖ puanlarının anlamlı olarak düştüğü (p0,05).
Özet (Çeviri)
The study was performed to determine the effect of acupressure applied before suturing in the emergency department (ED) on anxiety and vital signs. The sample of the single-center, prospective, two-arm (1:1), randomized controlled clinical trial consisted of 146 patients underwent suturing admitted to the ED of a public hospital. Patients were divided into experimental and control groups by randomization. In the study, acupressure was applied to the HT7 and LI4 points for a total of 4 minutes before suturing in the experimental group (n=73). The control group (n=73) underwent routine procedures of the ED. Anxiety levels of the patients were evaluated with the State Anxiety Scale (SAS) before and after suturing. The vital signs [systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), heart rate (HR), respiratory rate (RR), peripheral oxygen saturation (SpO2)] were measured pre and post-suturing. In the study, it was found that SAS scores decreased significantly in the experimental group post-suturing compared to pre-suturing (p0.05).