Ortognatik cerrahi hastalarına uygulanan üç boyutlu cerrahi planlamasının güvenilirliğinin incelenmesi
Evaluation of the accuracy of three dimentional virtual surgical planning for orthognathic surgery patients
- Tez No: 923875
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN DOLANMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ameliyat öncesi planlama, ortognatik cerrahi iş akışı sürecinin en önemli adımıdır. Ortognatik cerrahide, üç boyutlu yapıların ve prosedürlerin iki boyutta görselleştirilmesi, planlanması ve tahmin edilmesindeki doğal sınırlamalar nedeniyle, son on yılda sanal olarak üç boyutlu çalışmaya doğru ilerleyen bir hareket olmuştur. Sanal cerrahi planlamanın avantajlarının yanı sıra, literatürün derinlemesine incelenmesi, sanal planlamanın geleneksel cerrahi planlamadan üstünlüğünün hala tam olarak net olmadığını ortaya koymaktadır. Yapılan çalışmalarda sanal cerrahi planlama, ortognatik cerrahi planlama için doğru ve tekrarlanabilir bir yöntem olarak görülmüş ancak ortognatik cerrahide sanal planlamanın doğruluğunu ve geçerliliğini açıkça belirlemek için daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç olduğu belirtilmiştir. Cerrahi sekansın doğruluk açısından sonuçları etkileyebileceği de bir gerçektir. Bu sebeple çalışmanın amacı, sanal cerrahi planlamanın doğruluğunun değerlendirilmesinin yanı sıra cerrahi sekansın da doğruluğa etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada dentofasiyal deformite nedeniyle ortognatik cerrahi uygulanan 45 hastanın verileri analiz edilmiştir. Bu hastaların 6'sına tek çene ortognatik cerrahi, 39 hastaya ise bimaksiller ortognatik cerrahi uygulanmıştır (maksilla-öncelikli grup: 21, mandibula-öncelikli grup: 18). Belirli anatomik noktaların yer değiştirmeleri, ameliyat öncesi ve sonrası maksillofasiyal bilgisayarlı tomografilerinin çakıştırılması ve sanal cerrahi planlama verileriyle karşılaştırılması yoluyla değerlendirilmiştir. Bu çalışma, planlama değerleri ile analiz sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir (r = 0,944; p = 0,0001). Sınıf içi korelasyon katsayısı değerinin istatistiksel olarak anlamlı ve göreceli olarak yüksek olması ve Bland-Altman şemasındaki farklılıkların çoğunun uyum sınırları arasında kalması, sanal planlama ile cerrahi sonuçlar arasında bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Detaylı analizlerde, sanal planlama transversal düzlemde oldukça güvenilir cerrahi sonuçlar elde edilmesini sağlamışken vertikal ve sagital hareketler için cerrahi hatanın önüne geçme konusunda aynı düzeyde yeterli bulunamamıştır. Ayrıca vertikal ölçümlerde, maksilla-öncelikli grupta B noktası ve Pogonion'un mutlak fark ortalamaları mandibula-öncelikli gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,038), (p=0,011). Bulgularımız, önceki çalışmalarda bildirilen sanal planlamanın yüksek doğruluğunu desteklemektedir. Sanal planlama, cerrahi sonuçların doğruluğunu önemli ölçüde etkilese de tek belirleyici faktör değildir. Her vakanın kapsamlı değerlendirilmesi, en uygun cerrahi sekansın seçilmesi ve cerrahın uzmanlığı optimal klinik sonuçların elde edilmesi açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The most crucial phase in the workflow process for orthognathic surgery is preoperative planning. In orthognathic surgery, there has been a recent trend toward working virtually on three dimensions in the last decade due to the inherent limitations in visualizing, planning and predicting three dimensional structures and procedures in two dimensions. In addition to the advantages of virtual surgical planning, an in-depth review of the literature reveals that the superiority of virtual planning over traditional surgical planning is still not clear. Studies have illustrated that the use of virtual planning for orthognathic surgical planning is a precise and repeatable method; however, there is still a need for further clinical studies. It is also a fact that surgical sequence can affect the results in terms of accuracy. Therefore, the aim of the study is to evaluate the accuracy of virtual surgical planning as well as to investigate the effect of surgical sequencing on accuracy. This study analyzed data from 45 patients who underwent orthognathic surgery due to dentofacial deformity. Six of these patients underwent single-jaw orthognathic surgery, and 39 underwent bimaxillary orthognathic surgery (maxilla-first group: 21, mandible-first group: 18). The displacements of specific landmarks were assessed by superimposing preoperative and postoperative maxillofacial computed tomographies and comparing them with virtual surgical planning data. This study showed a statistically significant relationship between the planning values and the analysis results (r = 0.944; p = 0.0001). The fact that the intraclass correlation coefficient value is statistically significant and relatively high and that most of the differences in the Bland-Altman chart fall between the limits of compliance indicates a correlation between the virtual plan and surgical outcomes. In detailed analyses, virtual planning enabled quite reliable surgical results in the transverse plane, but it was not found to be equally sufficient to prevent surgical errors for vertical and sagittal movements. In addition, in vertical measurements, absolute mean difference of the B point and the Pogonion in the maxilla-first group were statistically significantly higher than in the mandible-first group (p=0.038), (p=0.011). Our findings corroborate the high accuracy of virtual planning reported in previous studies. Although virtual planning significantly influences accurate surgical outcomes, it is not the sole determinant. Thorough evaluation of each case individually, selection of the most appropriate surgical sequencing and surgeon expertise are crucial to achieve optimal clinical outcomes.