Spinal anestezi ile ortopedik alt ekstremite cerrahisi uygulanan hastalarda istenmeyen perioperatif hipotermi, termal konfor, titreme ve anksiyetenin belirlenmesi
Determination of inadvertent perioperative hypothermia, thermal comfort, chills and anxiety in patients undergoing orthopedic lower extremity surgery with spinal anaesthesia
- Tez No: 923873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, spinal anestezi ile ortopedik alt ekstremite cerrahisi uygulanan hastalarda istenmeyen perioperatif hipotermi görülme oranı, termal konfor algısı, titreme düzeyi ve anksiyetenin belirlenmesi amacıyla, 15 Ekim 2023- 30 Ekim 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, evreni bilinen durumlarda Basit Rastgele Örneklem formülü kullanılarak 87 hasta olarak hesaplanmış, olası veri kayıpları düşünülerek örneklem sayısı yaklaşık %15 oranında arttırılarak 100 hasta olarak belirlenmiştir. Veriler, SosyoDemografik Özellikler Bilgi Toplama Formu, Hasta Takip Formu, Termal Konfor Algı Skalası, Titreme Düzeyi Tanılama Formu, Beck Anksiyete Ölçeği ile toplanmıştır. Spinal anestezi indüksiyonu sonrası 30. dakikadan itibaren hastaların %52'inde hipotermi görüldüğü, hipoterminin ameliyat sonrası geç döneme kadar devam ettiği; yaş, ASA skoru, hemoglobin düzeyi, ameliyat sırasında verilen IV sıvı ve irrigasyon sıvı miktarı, ameliyat ve anestezi süresi, ASBÜ'de kalış süresinin hipotermi ile ilişki olduğu saptanmıştır. Spinal anestezi öncesi hastaların çoğunda boyun ve merkezde aralıklı titreme olurken, anestezi indüksiyonundan sonra üst ekstremiteler dahil orta derecede titremenin daha fazla olduğu; yaş ve ASA skoru ile titremenin ilişkili olduğu belirlenmiştir. Termal konforun anestezi indüksiyonu öncesinden itibaren azalmaya başladığı ve ameliyat sonrası geç döneme kadar düşük olduğu; cinsiyet, eğitim durumu, yapılan cerrahi işlem ile termal konforun ilişki olduğu saptanmıştır.Ameliyat öncesi ve sonrası anksiyete düzeyinde anlamlı bir değişiklik olmadığı belirlenmiştir. İstenmeyen perioperatif hipoterminin, termal konfor ve titreme ile ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between October 15, 2023, and October 30, 2024 to determine the incidence of inadvertent perioperative hypothermia, thermal comfort perception, shivering level and anxiety in patients undergoing orthopedic lower extremity surgery with spinal anesthesia. The sample of the study was calculated as 87 patients using the Simple Random Sampling formula when the population was known, and the sample number was increased by approximately 15% to 100 patients considering possible data losses. Data were collected using the Socio-Demographic Characteristics Information Collection Form, Patient Follow-up Form, Thermal Comfort Perception Scale, Shivering Level Diagnostic Form, and Beck Anxiety Scale. Hypothermia was observed in 52% of the patients from the 30th minute after induction of spinal anesthesia, hypothermia continued until the late postoperative period, and age, ASA score, hemoglobin level, amount of IV fluid and irrigation fluid given during surgery, duration of surgery and anesthesia, and length of stay in the PACU were found to be associated with hypothermia. While most of the patients had intermittent shivering in the neck and center before spinal anesthesia, moderate shivering including upper extremities was more common after induction of anesthesia, and age and ASA score were found to be associated with shivering. It was found that thermal comfort started to decrease before induction of anesthesia and remained low until the late postoperative period, and there was a relationship between gender, educational status, and the surgical procedure performed and thermal comfort. It was determined that there was no significant change in anxiety level before and after surgery. Inadvertent perioperative hypothermia was found to be associated with thermal comfort and shivering.