Toplum kökenli pnömonili çocuklarda epidemiyolojik ve etiyolojik nedenlerinin araştırılması
Investigation of epidemiological and etiological causes in children with community-acquired pneumonia
  1. Tez No: 923884
  2. Yazar: UĞUR MADENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Toplum kökenli pnömoni (TKP) çocukluk yaş grubunda görülen önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir. Bu çalışmamızın amacı, Eylül 2023 – Eylül 2024 yılları arasında Prof Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırması Hastanesinde, Çocuk Sağlığı ve hastalıkları Servisi'ne yatırılan ve takip edilen toplum kökenli pnömoni tanılı vakalarının etiyolojik, klinik ve mevsimsel özelliklerini incelemek ve literatüre katkı sunmaktadır. Yöntem: Çalışmamızda, 1 ay ile 18 yaş arasında pnömoni tanısı ile servisimize yatırılan ve takip edilen hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların başvuru şikayetleri, laboratuvar bulguları ve solunum yolu paneli sonuçları hastane bilgi ve kayıt sisteminden alınarak olgu rapor formlarına işlendi. Bulgular: Çocukların yaş ortalaması 3.96±3.62 yıl, medyan yaş ise 2.7 yıldır. Başvuru nedenleri arasında en sık öksürük, ateş ve solunum sıkıntısı saptandı. Solunum yolu paneli değerlendirildiğinde; çocukların %41.5'ine solunum yolu paneli uygulanmış olup %33.1'inde sonuçlar negatif, %16.1'inde M. pneumoniae, %8.9'unda RSV, %4.8'inde S. penumoniae pozitif bulunmuştur. Aylara göre dağılımda yaş grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Ocak ayında, 0-3 ay arasındaki çocuklar daha sık TKP tanısı ile yatırılmış (p=0.001) olup, 4-36 ay grubunda ise Eylül- Aralık aylarında daha fazla vaka olduğu gözlemlenmiştir (p=0.001). RSV'nin mevsimsel dağılımı istatistiksel olarak anlamlı fark göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Community-acquired pneumonia (CAP) is one of the significant causes of morbidity and mortality in the pediatric age group. The aim of this study is to examine the etiological, clinical, and seasonal characteristics of cases diagnosed with community-acquired pneumonia who were admitted to and followed up in the Department of Pediatrics at Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital between September 2023 and September 2024, and to contribute to the literature. Method: In our study, patients aged between 1 month and 18 years who were hospitalized and followed up with a diagnosis of pneumonia were evaluated retrospectively. Complaints at admission, laboratory findings, and Multiplex PCR test results were obtained from the hospital's information and record system and recorded in case report forms. Results: The mean age of the children was 3.96 ± 3.62 years, with a median age of 2.7 years. The most common reasons for admission were cough, fever, and respiratory distress. Upon evaluating the Multiplex PCR, 41.5% of the children underwent a Multiplex PCR test, with results negative in 33.1% of cases, and positive for M. pneumoniae in 16.1%, RSV in 8.9%, S. pneumoniae in 4.8% and a statistically significant difference was found among age groups in terms of distribution by months. In January, children aged 0–3 months were more frequently hospitalized with a diagnosis of CAP (p=0.001), while in the 4–36 month group, more cases were observed between September and December (p=0.001).