Venöz çapı 10 mm ve üzeri olan kronik venöz yetmezlikli hastalara uygulanan endovenöz radyofrekans ablasyon ve siyanoakrilat ablasyon tedavilerinin etkinliklerinin ve sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of effectiveness and results of endovenous radiofrequency ablation and cyanoacrylate ablation treatments applied to patients with chronic venous insufficiency with a venous diameter of 10 mm and above
  1. Tez No: 923885
  2. Yazar: RECEP BERAT ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN YASIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Giriş: Kronik venöz yetmezlik (KVY), alt ekstremite venöz sisteminde fonksiyonel ve anatomik bozukluklar sonucunda gelişen, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Günümüzde endovenöz ablasyon yöntemleri, geleneksel cerrahi tedaviye alternatif olarak KVY tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Çalışmamızda, ven çapı 10 mm ve üzerindeki hastalarda uygulanan radyofrekans ablasyon (RFA) ve siyanoakrilat ablasyon (SAA) yöntemlerinin klinik ve anatomik etkinliklerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu retrospektif çalışmaya, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde 2013-2024 yılları arasında KVY tanısı ile tedavi edilen ve ven çapı 10 mm ve üzeri olan 445 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 248'ine RFA, 197'sine ise SAA uygulanmıştır Preoperatif ve postoperatif 6. ay, 1. yıl ve 5. yıl takiplerinde Doppler ultrasonografi ile oklüzyon oranları incelendi. , prosedürel ağrı VAS ile değerlendirldi. komplikasyonlar,işe dönüş zamanı, CEAP skorları ve yaşam kalitesi skorları (VCSS, AVVQ) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic venous insufficiency (CVI) is a disease that develops as a result of functional and anatomical disorders in the lower extremity venous system and negatively affects the quality of life. Currently, endovenous ablation methods are widely used in the treatment of CVF as an alternative to traditional surgical treatment. In our study, we aimed to compare the clinical and anatomical efficacy of radiofrequency ablation (RFA) and cyanoacrylate ablation (SAA) methods in patients with a vein diameter of 10 mm or more. Material and Method: This retrospective study included 445 patients with a vein diameter of 10 mm or more who were treated for CVD in the Cardiovascular Surgery Clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital between 2013 and 2024. RFA was performed in 248 and SAA in 197 patients. Occlusion rates were analyzed by Doppler ultrasonography at preoperative and postoperative 6th month, 1st year and 5th year follow-up. Complications, time to return to work, CEAP scores and quality of life scores (VCSS, AVVQ) were evaluated.