Kalp yetersizliği olan 65 yaş altı hastalarda kırılganlık ve öz bakım ilişkisi
Relationship between frailty and self-care in patients under 65 years of age with heart failure
- Tez No: 923895
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma 65 yaş altındaki hastalarda kırılganlık ve öz bakım ilişkisini incelemek için Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'ne başvuran, 65 yaş altında kalp yetersizliği tanısı olan 113 hasta ile yürütülmüştür. Çalışma verileri bireylerin tanıtıcı özelliklerini içeren form, Edmonton Kırılganlık Ölçeği, Avrupa Kalp Yetersizliği Öz Bakım İndeksi ile toplanmıştır. Veriler Shaphiro Wilk testi ile test edilerek, normal dağılıma uyanlarda, iki grubun karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t testi, normal dağılmayanlarda Mann Whitney U testinden yararlanılmıştır. İkiden fazla grupların karşılaştırılmasında normal dağılımda varyans analizi, normal dağılmayanlarda Kruskal Wallis ve korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Hastaların yaş ortalamasının 55,77±5.93, çoğunluğunun erkek (%62.8), lise mezunu (%37.2), emekli (%34.5) ve %49.6' sının gelir durumunun giderden az olduğunu belirttiği bulunmuştur. Hastaların tanı süresi 3±1.74 yıl, EF değeri 40.53±10.74, BNP değeri 2853,05±2721,39 olarak belirlenmiştir. NYHA Evresi ise %47.8 ile sınıf III'tür. Hastaların kırılganlık düzeyi ölçek puan ortalamaları 10.12±4.06 ile“şiddetli kırılgan”olarak, öz bakım düzeyleri ölçek puan ortalamaları 40.40±7.54 ile öz bakım davranışları çoğunda uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 113 patients under the age of 65 who were diagnosed with heart failure and applied to Dokuz Eylül University Hospital Cardiology Clinic to examine the relationship between frailty and self-care in patients under the age of 65. The study data were collected with a form containing the introductory characteristics of the individuals, Edmonton Frailty Scale, and European Heart Failure Self-Care Index. Data were tested with Shaphiro Wilk test, and in those with normal distribution, independent groups t test was used in comparisons of two groups, and in those with non-normal distribution, Mann Whitney U test was used. In comparisons of more than two groups, variance analysis was used in normal distribution, Kruskal Wallis and correlation analysis were used in non-normal distribution. It was found that the mean age of the patients was 55.77±5.93, the majority were male (62.8%), high school graduates (37.2%), retired (34.5%), and 49.6% stated that their income was less than their expenses. The patients' diagnosis period was determined as 3±1.74 years, EF value as 40.53±10.74, BNP value as 2853.05±2721.39. NYHA class average was class III with 47.8%. The patients' frailty level scale score average was found as“severely frail”with 10.12±4.06, and their self-care level scale score average was found as 40.40±7.54, and their self-care behaviors were found to be appropriate in most of them.