65-80 yaş arası ve 80 yaş üzeri hasta gruplarında akut böbrek hasarı gelişimi için risk faktörleri ve böbrek sağkalımı üzerine etki eden faktörler
Risk factors for the development of acute kidney injury in patient groups between 65-80 years and over 80 years and factors affecting renal survival
  1. Tez No: 790048
  2. Yazar: LEYLA GULIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM GÜRSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: ABH, böbrek fonksiyonundaki ani bozulma sonucu vücutta azotlu atık ürünlerin birikimi, ekstraselüler sıvı, elektrolit ve asit baz dengesinde bozulma gibi böbrek fonksiyon bozukluğunun diğer sonuçlarının da olduğu bir klinik tablodur. Yaşlı popülasyonda gerek risk faktörleri, gerek etiyoloji, klinik bulgular, gerekse sonlanım genç hastalardan farklılıklar gösterebilir. Çalışmamızın amacı 65 yaş ve üzeri hastalarda ABH risk faktörlerini belirlemek, hastalığın seyrine etki eden faktörleri ve sonlanımının belirleyicilerini tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 65 yaş ve üzeri olup ABH nedeniyle yatışı yapılan veya yatış sürecinde ABH gelişen hastalar değerlendirilmiştir. 65 yaş altı olan veya onam vermeyen hastalar dışlanmıştır. Dahil edilen hastalarda ABH'nin olası nedeni/nedenleri, yatış neden(ler)i, komorbid hastalıklar, hastaların kullanmakta oldukları ilaçlar, ABH tanısından sonra takip süreleri, yatış süresince böbrek fonksiyonları üzerine etki edebilecek ilaç veya tıbbi uygulamalar, taburcu tarihindeki kan basıncı, serum üre ve kreatinin düzeyleri ile tGFH kaydedilmiştir. İleri yaşlı olarak tanımlanabilecek 80 yaş üzeri hastalar ile 65-80 yaş arası hastalar çalışma parametreleri açısından karşılaştırılmıştır. Bağımsız iki grupta sayısal değişkenlerin karşılaştırmaları normal dağılım koşulu sağlanmadığından Mann Whitney U testi ile yapılmıştır. Gruplarda oranlar Ki Kare testi ile analiz edilmiştir. Sağkalım oranları Kaplan Meier Analizi ile hesaplanmıştır. Risk faktörleri Cox regresyon analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: AKI is a clinical picture associated with accumulation of nitrogenous waste products secondary to sudden deterioration in kidney function as well as deterioration in extracellular fluid, electrolyte and acid- base balance other consequences of renal dysfunction. Risk factors, etiology, clinical findings and also outcome may differ in the elderly population. The aim of our study is to determine the risk factors for the development of AKI, to determine the factors affecting the course of the disease and to determine the determinants of the outcome in patients aged 65 and more. Materials and Methods: Patients aged 65 and over who were hospitalized for AKI or who developed AKI during hospitalization were evaluated in our study. Patients under 65 years of age or who did not give consent were excluded. The etiologies of AKI, reason(s) for hospitalization, comorbidities, the medications used by the patients, the follow-up period after the diagnosis of AKI, drugs or medical practices that may affect kidney functions during hospitalization, systolic and diastolic blood pressures and serum urea and creatinine levels, and eGFR at the time of discharge were recorded for each patient included. Patients over 80 years of age, which can be defined as advanced elderly group, were compared in terms of the study parameters with the patients aged 65-80 years. Since the distribution was not normal, the comparison of numerical parameters between two independent groups was performed by Mann Whitney U test. The ratios in the groups were analyzed with the Chi-Square test. Survival rates were calculated by Kaplan Meier Analysis. Risk factors were analyzed by Cox Regression Analysis.