Solunum yoğun bakım ünitesinde yatan hastalardan izole edilen mikroorganizmalar ve antibiyotik direnç oranları
Microorganisms isolated from patients in respiratory intensive care unit and antibiotic resistance rates
  1. Tez No: 923897
  2. Yazar: ZÜBEYDE ALTUN ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BERK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç Yoğun bakım ünitelerinde antibiyotik direnci önemli bir sorun olup tedavi başarısızlığı, uzayan yatış süreleri ile ilişkilidir. Yoğun bakım ünitelerindeki enfeksiyonların mikrobiyolojik profilini ve antibiyotik direnç profilini bilmek tedavi planlamayı kolaylaştıracaktır. Çalışmamızda kendi solunumsal yoğun bakım ünitemizdeki enfeksiyon profilini, direnç oranlarını ve bunların hastaların demografik, klinik, laboratuvar verileri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem Çalışmamızda, 2021-2024 yılları arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları 3. Basamak Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatarak tedavi gören hastaların dosyaları incelenmiştir. Çalışmaya toplam 275 hastadan alınan 534 kültür sonucu dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, GKS ve APACHE–II skorları, solunum desteği, kortikosteroid ve antibiyotik tedavisi alma durumları incelenmiştir. Hastalardan izole edilen etkenler MALDI-TOF otomatizasyon sistemi ile tanımlanmış, antibiyotik duyarlılık testleri BD Phoenix M50 cihazı ile yapılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 23.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective Antibiotic resistance is a significant issue in intensive care units, associated with treatment failure and prolonged hospital stays. Understanding the microbiological and antibiotic resistance profiles of infections in ICUs can facilitate treatment planning. In our study, we aimed to investigate the infection profile, resistance rates and their relationship with demographic, clinical and laboratory data of patients in our own respiratory intensive care unit. Method Our study reviewed medical records of patients hospitalized in the 3rd Stage Respiratory ICU of Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine between 2021 and 2024. A total of 534 culture results obtained from 275 patients were included. Patients' demographic data, Glasgow Coma Scale (GCS) and APACHE-II scores, respiratory support, corticosteroid use and antibiotic treatment status were analyzed. The pathogens isolated from patients were identified using the MALDI-TOF automation system, and antibiotic susceptibility tests were conducted using the BD Phoenix M50 device. IBM SPSS Statistics 23.0 package program was used in the analysis of the data.