Bir tarihsel roman olarak 'Ateş ve Kılıçla'
'With Fire and Sword' as a historical novel
- Tez No: 92390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Nobel Edebiyat Ödülü -sahibi Polonyalı bir yazar olan Henryk Sienkiewicz,çok kereler yurt dışında bulunmuş,yaşadığı yerler hakkında gözlemler yapmış,ama en önemlisi Polonya halkının gördüğü zulmü,baskıyı ve yabancı devletler tarafından parçalanışını hemen hemen her eserinde kendisine konu olarak seçerek, yapıtları aracılığıyla vatanperverlik duygusunun filizlenmesini teşvik etmiştir. Böyle yapıp, bir tarih yazan olarak büyük popülarite kazanmasının yanında,önemli bir siyasi misyon da yüklenmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, Polonya Edebiyat Tarihi ile ilgilenen biri olarak bu ünlü yazarı daha kapsamlı bir şekilde ele ahp,Türk okuruna tanıtmak ve bir nebze de olsa okuru onun hakkında daha ayrıntılı bilgiyle donatabilmektir.Dört ana başlık allında topladığım çalışmamda elimden geldiğince onun yaşadığı dönemin özellMerini aynntılanyle sunarak,“ Trylogia ** yi oluşturan diğer kitaplara ve benim incelediğim ”Ateş ve Kılıçla " ya titizlikle değinmeye çahşıp,yazan,onun hakkında. mestektaslarnmr ve okulların düşünceterini -yansıtmaya özen gösterdim. 97
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A polish author Henryk Sienkiewicz who was a Nobel praise winner for literature, had been at foreign countries many times. He made observations about the places he had been, but in most of his productions he prefered to mention on the persecution of the Polish people and the pressure of the foreign countries on them. With his productions he encouraged Polish citizens to love their country and be patriots. Willi this studies beside, he became very popular, also he received a political mission on him. As a person who deals with Polish Literature, my aim to do this study is to introduce Turkish readers to this well known and successful Polish author, also give more detailed and clarified information about him. In this study which consists of four main head lines, I tried to inform readers about the situation of his time.At the same time I also attempt to mention on the book that I investigate“ With Fire And Sword ”and the other books which forms“ Trylogia ”. In the interim I endeavour to give the opinions of his colleagues and his readers about him and his productions. 98