Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim dalı'nda 2020-2023 yılları arasında alt ekstremite yaralanması bulunan olgulara düzenlenen maluliyet raporlarının değerlendirilmesi
Evaluation of disability reports issued for lower extremity injury cases between 2020-2023 in Sivas cCmhuriyet University Faculty of medicine forensic medicine department
  1. Tez No: 923909
  2. Yazar: KENAN BOSTANCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YÜCEL BEYAZTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Maluliyet-Engellilik raporlarının hazırlanması adli tıp anabilim dallarında önemli bir yer tutar. Trafik kazası, iş kazası, ateşli silah yaralanmaları, darp gibi travmatik olaylarrın meydana geldiği tarihe göre farklı maluliyet cetvelleri ve yönetmelikleri kullanılarak rapor düzenlenmektedir. Kişilerde aynı yaralanmalar ve arızalar olsa bile olay tarihleri farklı olduğunda farklı cetveller kullanılmakta ve bunun sonucunda da farklı maluliyet oranları çıkabilmektedir. Bu durum kimi zaman haksız kazanca sebep olabildiği gibi bazen de hak mahrumiyetlerine neden olmaktadır. Bu çalışmada, maluliyet hesabında kullanılan yönetmeliklerin alt ekstremiteyi ilgilendiren kısımlarının incelenmesi, aralarındaki farkların belirlenmesi ve bu farklılıkların nasıl giderileceğine dair çözüm önerileri sunulması hedeflendi. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nda 01/01/2020-31/12/2023 tarihleri arasında 4.281 rapor yazılmış olup bunlardan 1056 adedi maluliyet engellilik raporudur. 1056 rapordan 216 tanesi ise alt ekstremite yaralanmalarını içeren, maluliyet-engellilik raporlarıdır. 216 rapordan 36 adedi tekrar mahiyetinde raporlar olup, çalışmada toplam 180 adet rapor retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya 114 (%63,3) erkek, 66 (%36,7) kadın olmak üzere toplam 180 kişi dahil edildi. Raporlar %75 bireysel talep, %17,8 asliye hukuk mahkemesi, %4,4 idare mahkemesi, %2,2 asliye ticaret mahkemesi ve %0,6 iş mahkemesi talebi ile düzenlendi (Grafik 1). Talep edilen raporların %68,3'ü engellilik, %31,7'si maluliyet raporu idi. Çalışmaya dahil edilen olguların rapora konu olan olay tarihindeki yaşları ortalaması 35,63±19,78 olarak belirlendi. Rapora konu olan olayın gerçekleştiği yıl ile başvuru arasında ortalama 2,45±2,50 yıl süre geçtiği tespit edildi. Polikliniğe başvuru yapılan tarihle raporun kişiye verildiği tarih arasında ortalama 44,55±119,95 gün geçtiği belirlendi. Tüm başvuruların %93,9'unda trafik kazası, %4,4'ünde ateşli silah yaralanması, %0,6'sında düşme, %0,6'sında iş kazası ve %0,6'sında zeplin kazası mevcuttu. Konsülte edilen hastaların; %94,3'ünün Ortopediye, %6,6'sının Fizik Tedavi'ye, %1,9'unun Nöroloji bölümlerine konsülte edildikleri belirlendi. Olguların; %71,1'inin Sivas'tan, %8,9'unun Ankara'dan gönderildiği saptandı. Maluliyet Yönetmeliği'nde olduğu gibi yaşı ve mesleği dikkate alan, Engellilik Yönetmelik'i gibi arızaların ayrıntılarına yer veren, maluliyet/engellilik oranlarının tek bir yönetmeliğe göre düzenlenmesi, güncel meslek kollarını içeren bir meslek listesi hazırlanarak kişilerin meslekleri ve yaşlarının da değerlendirmeye dahil edilmesi gerekmektedir. Yeni hazırlanacak yönetmelikte; geçici iş göremezlik sürelerinin nasıl hesaplanacağı, hangi yaralanmada en az ne kadar süre geçtikten sonra rapor düzenlenmesinin uygun olacağı hususlarına netlik kazandırmalı, yönetmelikte hangi durumlarda takdir kullanılıp hangi durumlarda kullanılmayacağı belirtilmeli, kanıta dayalı bir derecelendirme ve değerlendirme sistemi içeren ölçütler ortaya konulmalı ve raporlar kapsamlı, gerekçeli, denetlenebilir olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The issuance of disability reports has an important place in the practice of Forensic Medicine Departments. For traumatic events such as traffic or work accidents, gunshot wounds, assaults, etc., reports are issued using different disability tables and regulations depending on the date of the event. Even if people have the same injuries and sequelae, different scales are used when the dates of the event are different, resulting in different disability rates. This situation sometimes leads to unfair gains and sometimes causes deprivation of rights. In this study, it was aimed to examine the parts of the regulations used in disability calculation that concern the lower extremity, to determine the differences between them and to offer solutions on how to eliminate these differences. Between January 1, 2020, and December 31, 2023, a total of 4281 reports were issued by the Department of Forensic Medicine at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine. Among these, 216 reports involved lower extremity injuries and were identified as disability reports. Of these, 36 were follow-up reports; therefore, a total of 180 reports were retrospectively analyzed. The study included 180 individuals, consisting of 114 (63.3%) males and 66 (36.7%) females. Reports were requested in 75% of cases due to individual applications, 17.8% by civil courts, 4.4% by administrative courts, 2.2% by commercial courts, and 0.6% by labor courts (Figure 1). Among the requested reports, 68.3% were“engellilik”reports, while 31.7% were“maluliyet”reports. The average age of the individuals at the time of the incident was calculated as 35.63±19.78 years. The mean duration between the incident and the application date was 2.45±2.50 years. Additionally, the average time between the application date and the issuance of the report was determined to be 44.55±119.95 days. The majority of the cases (93.9%) involved traffic accidents, followed by firearm injuries (4.4%), falls (0.6%), occupational accidents (0.6%), and airship accidents (0.6%). Patients were most commonly referred to orthopedics (94.3%), followed by physical therapy and rehabilitation (6.6%) and neurology (1.9%). The geographical distribution showed that 71.1% of cases were from Sivas, while 8.9% were from Ankara. The disability rates for those with additional non-lower extremity impairments were higher (10.30%) compared to those without such impairments (7.30%), with the difference being statistically significant (p=0.039). Additionally, 42.4% of women had non-lower extremity disability ratings, compared to 22.8% of men, with the difference also statistically significant (p=0.006). Disability rates should be regulated according to a single regulation that takes into account age and occupation, as in the“maluliyet”regulation, and includes the details of the malfunctions, as in the“engellilik”regulation, and a list of occupations that includes current occupations should be prepared and the occupations and ages of the persons should be included in the evaluation. The new regulation should clarify how temporary incapacity periods will be calculated, how long it will be appropriate to prepare a report for which injury, and in which cases discretion will be used and in which cases it will not be used, and criteria that include an evidence-based rating and evaluation system should be established, and reports should be comprehensive, reasoned and auditable.