Fiziksel aktivite düzeyinin belirlenmesi: Tanımlayıcı çalışma
Determination of physical activity level: Descriptive study
  1. Tez No: 923911
  2. Yazar: AYSUN ATACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Fiziksel aktivite düzeyinin belirlenmesi, önemli bir halk sağlığı sorunu olan fiziksel inaktiviteyi azaltmaya yönelik uygulamaların geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu çalışma kapsamında araştırmacılar tarafından hazırlanan 'Fiziksel Aktivite Düzeyini Ölçme ve Değerlendirme Anketi' ile 18-64 yaş arası yetişkin bireylerde fiziksel aktivite düzeyinin belirlenmesi amaçlandı. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyi toplam MET (Metabolik Eşdeğer) ve günlük ortalama adım sayılarına göre kategorilere ayrılarak değerlendirildi. Çalışmaya 18-64 yaş arasındaki 212 kadın ve 89 erkek olmak üzere 301 gönüllü katılımcı dahil edildi. Anket formu kişisel bilgiler, günlük yaşam, yürüme düzeyi, evle ilgili işler, iş ve iş yeri ile ilgili değerlendirmeleri olmak üzere toplam 28 soru içermekteydi. Anketin kapsam geçerlik analizi Lawshe tekniği ile yapılarak fiziksel aktivite düzeyini belirlemeye uygun bulundu (Kapsam Geçerlilik İndeksi (KGİ):1). Katılımcıların haftalık ortalama toplam MET değerinin 2182,87±1254,30 olduğu ve %76,4'ünün az aktif (600-3000 MET), %6,6'sının inaktif (
Özet (Çeviri)
Determining the physical activity level of people from various age groups helps develop practices to reduce physical inactivity which is an important public health problem. This study aims to determine the physical activity level of adults aged between 18 and 64 using the“Measurement and Evaluation of Physical Activity Level Survey”prepared by the researchers. The participants' physical activity levels were categorized and evaluated based on the total Metabolic Equivalent of Task (MET) and average daily step count. The study included a total of 301 voluntary participants aged between 18 and 64 with 212 women and 89 men. The survey contains a total of 28 questions, including personal information, daily activities, walking level, household chores and work-related activities. The content validity analysis of the survey was conducted with the Lawshe technique and was found suitable to determine the level of physical activity (Content Validity Index (CVI): 1). The average MET value of the participants was 2187.87 ± 1254.30. As a result, 6.6% of the participants were in the inactive category (3000 MET).