Ortaokul-lise öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığında anne baba tutumlarının ve zekâ türleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between parental attitudes and intelligence types in digital game addiction of middle school-high school students
  1. Tez No: 923915
  2. Yazar: HAYDAR ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA SOHBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Davranışsal bağımlılık olan dijital oyun bağımlılığı hızla büyüyen yeni bir halk sağlığı sorunu haline gelmektedir. Çalışma ortaokul ve lise öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığını, ebeveyn tutumlarını ve zekâ alanlarının dijital oyun bağımlılığı ile ilişkisini değerlendirmek için yapılmıştır. Tanımlayıcı-kesitsel araştırmanın evrenini Ekim-Aralık 2021 tarihleri arasında Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda okuyan 5, 6, 7, 8; 9, 10, 11, 12 sınıflarından olmak üzere toplam 10.952 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini çalışma günü okula gelen veli izni ve katılımı olan, çalışmaya katılmak isteyen 748 öğrenci oluşturmuştur. Veriler Ebeveyn Teknoloji Tutum Ölçeği, Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Çocuklar İçin Çoklu Zekâ Ölçeği ve tanımlayıcı anket soruları formu ile toplanmıştır. İstatiksel analizler için SPSS paket programı kullanılmıştır. Öğrencilerin %8'i normal, %44'ü az riskli, %30'u riskli, %15,6'sı bağımlı ve %2,4'ü yüksek düzey bağımlı grup olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Digital game addiction, which is a behavioral addiction, is becoming a rapidly growing new public health problem. This study was conducted to evaluate digital game addiction in middle and high school students, parental attitudes towards technology use and the relationship between intelligence areas and digital game addiction The population of the descriptive-cross-sectional study consisted of 10,952 students from grades 5th, 6th, 7th, 8th; 9th, 10th, 11th, 12th studying in selected schools affiliated to Adıyaman National Education Directorate between October-December 2021. The sample of the study consisted of 748 students who came to school on the day of the study, had parental permission and participation, and wanted to participate in the study. Data were collected with the Parent Technology Attitude Scale, Digital Game Addiction Scale for Children, Multiple Intelligences Scale for Children and descriptive survey questions. SPSS package programme was used for statistical analyses. 8% of the students were normal, 44% were low-risk, 30% were high-risk, 15.6% were dependent and 2.4% were highly dependent.