Üniversite öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığının sosyal kaygı düzeyi üzerindeki etkisinin incelenmesi
An examination of the effect of digital game addiction on social anxiety levels in university students
- Tez No: 962893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çocuktan gencine kadar dijital oyun bağımlılığı birçok kişinin ilgi alanındadır. Oyunlar, teknolojnin gelişimiyle ve kentleşmenin artmasıyla kişisel alanlara ve dijital ortamlara aktarılmıştır. Dijital oyunlar, insanlar tarafından birçok farklı amaç ile oynanmaktadır. Bazıları bu oyunları boş zamanlarını değerlendirme, bazıları eğlenceli vakit geçirmek amacıyla oynarken bazıları ise rekabet duygusu yaşamak, maddi ve manevi açıdan kazanç sağlamak, yaşamsal bazı olumsuz deneyimlerden kaçınmak amacıyla oynamaktadır. Konuya ilişkin literatüre bakıldığında dijital oyun bağımlılığına ilişkin çalışmaların genel itibariyle ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirildiği ancak üniversite öğrencileri baz alınarak böyle çalışmalara rastlanılmadığı görülmüştür. Bununla beraber dijital oyun bağımlılığı ile sosyal kaygı ile beraber inceleyen çalışmaların ise oldukça sınırlı olduğu belirlenmiştir. Ortaya koyduğumuz bu çalışmada ilk olarak kavramsal kısımda dijital oyun bağımlılığının ne olduğu, bu durumun nasıl bağımlılığa dönüştüğü açıklanmaya çalışılacaktır. Sonrasında sosyal kaygı kavramana parantez açılacak ve dijital oyun bağımlılığı ile nasıl bir ilişkide olduğu ifade edilecektir.
Özet (Çeviri)
Digital game addiction is of interest to many people, from children to young people. Games have been transferred to personal spaces and digital environments with the development of technology and the increase in urbanization. Digital games are played by people for many different purposes. While some play these games to evaluate their free time, some to have fun, others to experience a sense of competition, to gain material and spiritual gain, and to avoid some negative life experiences. When we look at the literature on the subject, it is seen that studies on digital game addiction are generally conducted on middle school and high school students, but no such studies are found based on university students. However, it has been determined that studies examining digital game addiction together with social anxiety are quite limited. In this study we present, we will first try to explain what digital game addiction is in the conceptual part and how this situation turns into addiction. Then, the concept of social anxiety will be opened in parentheses and its relationship with digital game addiction will be stated.