Kurumsal çevre politikasının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde yeşil psikolojik iklimin aracı rolü
The mediating role of green psychological climate in the effect of corporate environmental policy on organizational commitment
  1. Tez No: 923927
  2. Yazar: EZGİ DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, kurumsal çevre politikasının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde yeşil psikolojik iklimin aracı rolünü incelemektir. Bu amaca yönelik olarak, ayrıca araştırmada Ramus & Steger (2000) tarafından geliştirilen Kurumsal Çevre Politikası Ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlaması da yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Konya ilindeki ISO 50001 belgesine sahip 63 şirketin yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmada amaca yönelik örnekleme yöntemi kullanılmış olup, evreni oluşturan şirket yöneticilerine yüz yüze, telefon veya mail yoluyla ulaşılmaya çalışılmış ve geri dönen 285 anket değerlendirmeye alınmıştır. Veriler, SPSS 25.0 ve AMOS 23.0 yazılımları aracılığıyla çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, öncelikle 13 madde ve tek boyuttan oluşan ve Türk iş örgütleri için geçerli ve güvenilir bir Kurumsal Çevre Politikası Ölçeği uyarlaması yapılmıştır. Ayrıca elde edilen bulgular, katılımcıların kurumsal çevre politikası düzeylerinin yüksek, örgütsel bağlılık algılarının yüksek ve yeşil psikolojik iklim algılarının orta seviyede olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, kurumsal çevre politikasının örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı ancak negatif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan, kurumsal çevre politikasının yeşil psikolojik iklim üzerinde ve yeşil psikolojik iklimin örgütsel bağlılık üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif etkileri bulunmuştur. Ek olarak, kurumsal çevre politikasının örgütsel bağlılık üzerindeki negatif yöndeki etkisinin, yeşil psikolojik iklim aracılığıyla pozitife dönüştüğü ve yeşil psikolojik iklimin bu ilişkide tam aracı rol üstlendiği belirlenmiştir. Elde edilen bulguların ve izlenen metodolojik yaklaşımın, bu alanda yapılacak gelecekteki araştırmalara rehberlik edebilmesi açısından akademik literatüre önemli katkılar sağlaması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of green psychological climate in the effect of corporate environmental policy on organizational commitment. To this end, the Corporate Environmental Policy Scale developed by Ramus & Steger (2000) has also been adapted into Turkish. The population of the study consists of managers from 63 companies in the Konya province holding ISO 50001 certification. A purposive sampling method was used in the study, and the researchers attempted to reach the company managers via face-to-face interviews, phone calls, or emails. A total of 285 returned surveys were included in the analysis. The data were analyzed using SPSS 25.0 and AMOS 23.0 software. As a result of the study, an adaptation of the Corporate Environmental Policy Scale consisting of 13 items and a single dimension was created, which is valid and reliable for Turkish business organizations. Additionally, the findings reveal that the participants' perceptions of corporate environmental policy and organizational commitment are high, while their perceptions of green psychological climate are at a medium level. According to the results, it was found that corporate environmental policy has a significant but negative effect on organizational commitment. On the other hand, corporate environmental policy was found to have statistically significant and positive effects on green psychological climate, and green psychological climate, in turn, has a statistically significant and positive effect on organizational commitment. Furthermore, it was determined that the negative effect of corporate environmental policy on organizational commitment is transformed into a positive one through green psychological climate, and that green psychological climate fully mediates this relationship. It is hoped that the findings and the methodological approach followed in this study will make a significant contribution to the academic literature, serving as a guide for future research in this field.