Öğrenen kamu örgütleri ve stratejik liderlik: Konya Karatay Belediyesi üzerine bir inceleme
Learning public organizations and strategic leadership: A study on Konya Karatay Municipality
  1. Tez No: 923928
  2. Yazar: SHAHEEN FATEH MOHAMMED AL-ASSAFI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA EŞKİ UĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Stratejik liderlik, eylem teorisi ve Peter Senge'nin beşinci disiplin modeli perspektifinden öğrenen kamu organizasyonlarının oluşturulmasını inceleyen bu çalışma, kamu sektörü organizasyonlarında öğrenme süreçlerini etkileyen benzersiz zorluklar ve dinamikleri keşfederek, bunları özel sektör benzerlerinden ayırmaktadır. Kamu kurumlarında öğrenme, uyum sağlama ve yenilik kültürünü teşvik etmede stratejik liderlerin kritik rolüne vurgu yapmaktadır. Araştırma, kamu sektöründe öğrenmeye yönelik engelleri aşmanın önemini vurgulamaktadır; bu engeller arasında hesap verebilirlik, politik baskılar ve kamu çıkarı dikkate alınması yer almaktadır. Stratejik liderler, organizasyon vizyonunu şekillendiren, bilgi paylaşımını teşvik eden ve değişime karşı dirençle başa çıkan temel aktörler olarak tanımlanmaktadır. Çevresel değişimlere uyum sağlama kapasitesini artırmadaki rolleri, öğrenen kamu organizasyonlarının sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Bu tez, öğrenen kamu organizasyonlarının nasıl kurulabileceği ve yönetilebileceği konusunda kapsamlı bir teorik ve pratik analiz sunmakta olup, eylem teorisi ve beşinci disiplin modelinin kamu sektörü bağlamındaki uygulanabilirliğine odaklanmaktadır. Ayrıca, Konya Karatay Belediyesi örneği üzerinden yerel yönetim bağlamında stratejik liderlik ve öğrenen organizasyonlar arasındaki ilişkiyi inceleyerek, kamu sektöründeki inovasyon ve öğrenme süreçlerine dair pratik bulgulara ulaşmayı hedeflemektedir. Bulgular, kamu yönetiminde sürdürülebilir ve yenilikçi çözümler geliştirilmesine katkıda bulunmayı, kamu organizasyonlarının gelişen bir çevrede karşılaştığı zorluklara yanıt verebilecek stratejiler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis examines the creation of learning public organizations through the lens of strategic leadership, action theory, and Peter Senge's fifth discipline model. The study explores the unique challenges and dynamics within public sector organizations that influence learning processes, distinguishing them from private sector counterparts. It emphasizes the critical role of strategic leaders in fostering a culture of learning, adaptability, and innovation in public institutions. The research highlights the importance of overcoming barriers to learning in the public sector, such as accountability, political pressures, and public interest considerations. Strategic leaders are identified as key actors who shape organizational vision, promote knowledge sharing, and manage resistance to change. Their role in enhancing the organization's capacity to adapt to environmental changes is crucial for the sustainability of learning public organizations. The thesis offers a comprehensive theoretical and practical analysis of how learning public organizations can be established and managed, with a focus on the applicability of action theory and the fifth discipline model in the public sector context. Furthermore, by examining the example of Konya Karatay Municipality, the thesis explores the relationship between strategic leadership and learning organizations in the context of local governance, aiming to provide practical insights into innovation and learning processes in the public sector. The findings aim to contribute to the development of sustainable and innovative solutions in public administration, addressing the challenges faced by public organizations in an evolving environment.