Z kuşağı ve hayatın anlamı: Bourdieu'nun sermaye türleri açısından bir inceleme
Generation Z and the meaning of life: An analysis in terms of Bourdieu's types of capital
- Tez No: 923933
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPCUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
ÖZET Bu tez çalışması, Türkiye'de üniversite okuyan Z kuşağının hayatı anlamlandırmasında itici gücün ne olduğunu anlamak için ele alınmıştır ve bu itici gücün Pierre Bourdieu'nun sermayelerinin olabileceği düşünülmüştür. Habitus, toplumsal uzamda aynı konumda olan bireylerin kolektif bilincidir. Bireylerin, toplumsal uzamdaki konumları ise toplam sermaye hacimleri ile yakından ilişkilidir ve sınıfsal habitus bu sermayelerin varlığı ile ilişkilidir. Habitus, bireylerin dünyayı nasıl algılayacaklarına, anlayacaklarına ve yorumlayacaklarına dair bilgi stoğu sunmaktadır. Bu nedenle Z kuşağının hayatı anlamlandırmasında (sınıfsal) habituslarının ve sahip oldukları sermayelerin etkisinin olup olmadığı nicel analizlerle değerlendirilmiştir. Analizlerde Z kuşağının ait olduğu sınıfsal habitus ile ekonomik sermaye“göstergeleri”ve kültürel sermaye“yatkınlıkları”ile aralarında anlamlı bir ilişkiyi barındırdığı, ekonomik sermaye“göstergeleri”ve kültürel sermaye“yatkınlıkları”için tercihlerini sınıfsal habituslarına göre yaptıkları, var olan anlam (hayatın anlamı) ve aranan anlam (anlam arayışı) puanlarının, ekonomik sermaye“göstergeleri”ve kültürel sermaye“yatkınlıklarına”göre farklılaştığı görülmüştür. Z kuşağının hayatın anlamına dair bilişsel şemalarını anlamak için yapılan ağ analizinde ise en yoğun bağlantı ağlarının; sosyal yaşam ile aile, aile ile mutluluk, güven ile mutluluk, aile ile psikolojik refah, psikolojik refah ile amaçlılık, aile ile ekonomik güvence, sosyal yaşam ile mutluluk, psikolojik refah ile mutluluk, eğitim-kariyer ile aile, eğitim-kariyer ile mutluluk, eğitim-kariyer ile ekonomik güvence, mutluluk ile ekonomik güvence, psikolojik refah ile ekonomik güvence arasında olduğu ve ağ analizinde Mutluluk kategorisinin en yüksek merkeziyet derecesine sahip olması ise bir“anlam istemi”olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis is addressed to understand what is the driving force for the Generation Z studying at university in Turkey to make sense of life and it is thought that this driving force may be Pierre Bourdieu's capitals. Habitus is the collective consciousness of individuals in the same position in social space. The position of individuals in social space is closely related to their total capital volumes and class habitus is related to the existence of these capitals. Habitus provides a stock of knowledge on how individuals will perceive, understand and interpret the world. For this reason, it was evaluated by quantitative analyses whether their (class) habitus and the capitals they possess have an effect on the meaning of life of Generation Z. In the analyses, it was observed that there is a significant relationship between the class habitus to which Generation Z belongs and economic capital 'indicators' and cultural capital 'predispositions', that they make their preferences for economic capital 'indicators' and cultural capital 'predispositions' according to their class habitus, and that the existing meaning (meaning of life) and sought meaning (search for meaning) scores differed according to economic capital 'indicators' and cultural capital 'predispositions'. In the network analysis conducted to understand the cognitive schemes of Generation Z on the meaning of life, the most dense connection networks were social life and family, family and happiness, family and happiness, trust and happiness, family and psychological well-being, psychological well-being and purposefulness, family and economic security, social life and happiness, psychological well-being and happiness, education-career and family, education-career and happiness, education-career and economic security, happiness and economic security, happiness and economic security, psychological well-being and economic security.