Yabani soya türlerinde sentromerik histon H3 (CENH3) proteinine özel poliklonal antikor geliştirilmesi ve tespit edilmesi
Detection and development of polyclonal antibodies specific for centromeric histone H3 (CENH3) protein in wild soybean species
  1. Tez No: 923934
  2. Yazar: HÜMEYRA YILDIZ AKKAMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET LATİF TEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ökaryotlarda bulunan monosentrik kromozomların birincil boğum bölgeleri olan sentromerler, kinetokor kompleksi aracılığıyla mikrotübül proteinlerin bağlanmasını sağlayan fonksiyonel olarak korunmuş hayati bölgelerdir. Kromozom hareketinden sorumlu sentromerik histon H3 (CENH3), sentromer-kinetokor kompleksinin temel iskeletini oluşturan işlevsel bir proteindir. CENH3 proteinleri, yapısal mikrotübül proteinleri ile bağlanarak bölünme esnasında canlılığın devamlılığını sağlamaktadır. Bu çalışmada, farklı ploidi seviyelerine sahip Glycine türlerinde bulunan CENH3 ve α-tübülin proteinleri, geliştirilmiş spesifik antikorlar kullanılarak immünofloresan testi ile tespit edilmiştir. Her iki proteinin de çekirdek bölünmesi sırasında etkileşime girdiği ve CENH3 proteininin bütün kromozomlarda sadece sentromer bölgelerde konumlandığı ispat edilmiştir. Ayrıca Glycine türlerinde CENH3 proteinin moleküler ağırlığı seviyesini ve genomdaki ifadelerini belirlemek amacıyla Western blotting deneyleri yapılmıştır. CENH3 proteininin moleküler ağırlığının yaklaşık 31 kDa olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçların (i) çeşitli Glycine türlerinde sentromerik DNA dizilerinin belirlenmesi, (ii) CENH3 proteini ile olan etkileşiminin ortaya konulmasına yönelik çalışmalar ve (iii) CENH3 proteini temelli haploid bitki ıslahı ile yapılacak moleküler ve sitogenetik çalışmalar için bir temel oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Centromeres, which are the primary constriction regions of monocentric chromosomes existing in eukaryotes, are functionally conserved essential regions that enable the binding of microtubule proteins via the kinetochore complex. Centromeric histone H3 (CENH3), responsible for chromosome movement, is a functional protein that forms the basic skeleton of the centromere-kinetochore complex. CENH3 ensures the continuity of life during division by binding to structural microtubule proteins. In this study, CENH3 and α-tubulin proteins, present at different ploidy levels in Glycine, were detected by immunofluorescence testing using specific antibodies developed. It was determined that both proteins interact during nuclear division and that the CENH3 protein is located only in centromere regions in all chromosomes. Furthermore, Western blotting experiments were performed to prove the level of the molecular weight of CENH3 protein in Glycine, and its presence in the genome. The molecular weight of CENH3 was determined to be about 31 kDa. The obtained results are thought to form a basis for (i) future studies on molecular and cytogenetics to determine centromeric DNA sequences in Glycine, and (ii) reveal their interaction with the CENH3 protein and (ii) future cytogenetic studies on haploid plant breeding based on the CENH3 protein.