Ordu siyaset ilişkisi bağlamında 27 Mayıs İhtilali ve Milli Birlik Komitesi
The May 27th Revolution and the National Unity Committee in the context of the elationship between the army and politics
  1. Tez No: 923935
  2. Yazar: TUĞBA SÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada, Cumhuriyet döneminin ilk postmodern askeri darbesi olarak değerlendirilen 27 Mayıs 1960 Darbesine giden süreç incelenmiştir. Anayasa'dan, demokrasiden, laiklikten, Atatürk ilke ve inkılaplarından taviz verdiği düşünülen Demokrat Parti iktidarına yönelik ordu içerisinde cuntalaşma faaliyetleri ve cuntalaşma sonrası yönetime el koyulmasının sebepleri ele alınmıştır. Tez çalışmasında, darbe sonrası yönetimi devralan bir grup subayın oluşturduğu Milli Birlik Komitesi (MBK)'nin reformist amaçlı faaliyetleriyle siyaseti şekillendirme çabası ve bu çabanın Türk siyasi hayatına yansımaları ordu-siyaset ilişkisi bağlamında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the process leading to the May 27, 1960 Coup, which is considered the first postmodern military coup of the Republican era. The junta activities within the army against the Democrat Party government, which was thought to have compromised the Constitution, democracy, secularism, Atatürk's principles and reforms, and the reasons for the seizure of power after the junta were discussed. In the thesis, the efforts of the National Unity Committee (MBK), formed by a group of officers who took over the administration after the coup, to shape politics with their reformist activities and the reflections of this effort on Turkish political life were analyzed in the context of the army-politics relationship.