Menopozal dönemdeki kadınlarda menopoza ilişkin tutum ile beden algısı arasındaki ilişkinin ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between attitude towards menopause and body perception in menopausal women and the affecting factors
  1. Tez No: 923936
  2. Yazar: ÜMMÜHAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ARIÖZ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma menopoz dönemindeki kadınların menopoza ilişkin tutum ve beden algısının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Ankara Dr. Hulusi Alataş Elmadağ Devlet Hastanesinde Aralık 2023 ve Nisan 2024 tarihleri arasında menopoza girmiş 230 kadın ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Vücut Algısı Ölçeği'' (VAÖ) ve ''Menopoza İlişkin Tutum Ölçeği'' (MİTÖ) kullanılmıştır. Verilerin toplanması yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizleri IBM SPSS Statistics 26 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive and relationship seeking study to determine the attitudes and body perception of menopausal women regarding menopause. Research Ankara Dr. It was conducted at Hulusi Alataş Elmadağ State Hospital with 230 women who entered menopause between December 2023 and April 2024.“Personal Information Form”,“Body Image Scale”(BIS) and“Attitude Scale towards Menopause”(ATMS) were used to collect the data. Data collection was carried out face to face. Data analysis was carried out using IBM SPSS Statistics 26 package program.