Endemik campanula kirikkaleensis dönmez & güner bitkisinin fitokimyasal ve biyolojik aktivite açısından araştırılması
Phytochemical and biological activity investigation of endemic campanula kirikkaleensis dönmez & güner
  1. Tez No: 923949
  2. Yazar: MERVE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÖZEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında endemik Campanula kirikkaleensis Dönmez & Güner bitkisinin kapsamlı fitokimyasal ve biyolojik aktivite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla bitkinin n-hekzanlı, kloroformlu ve metanollü ekstreleri elde edilmiş, bu ekstreler üzerinde kimyasal analizler yapılmış ve biyolojik aktiviteler test edilmiştir. Campanula kirikkaleensis'in kimyasal bileşenleri gaz kromatografisi (GC-FID/MS) ve sıvı kromatografisi (LC-HRMS) yöntemleriyle incelenmiş, uçucu bileşenler ve sabit yağ asitleri belirlenmiştir. Ayrıca, antioksidan etkiler için DPPH, CUPRAC ve TEAC testleri gibi yöntemler kullanılarak serbest radikal süpürücü özellikler analiz edilmiştir. Antidiyabetik aktivite kapsamında α-amilaz enzim inhibitör etkileri değerlendirilmiştir. MSD-SPME analizinde herba ve kökte majör bileşik 3-Etil-3,4-dihidro-2(1H)-kinokzalinon olarak tespit edilmiştir. Herba ve kökte bulunan majör sabit yağ asidi metil linoleat olarak bulunmuştur. LC-HRMS sonuçlarında majör bileşikler rutin ve klorojenik asit olarak belirlenmiştir. Mineral analizinde Fe, Mg, Ca ve K elementleri tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, Campanula kirikkaleensis'in zengin bir kimyasal bileşim içeriğine sahip olduğunu ve potansiyel farmakolojik aktiviteler sunduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, bitkinin ilaç geliştirme sürecinde değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Tez, C. kirikkaleensis üzerinde gerçekleştirilen ilk bilimsel araştırma olup, aynı zamanda endemik bitki türlerinin fitokimyasal ve biyolojik potansiyellerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, comprehensive phytochemical and biological activity studies have been carried out on endemic Campanula kirikkaleensis Dönmez & Güner. For this purpose, n-hexane, chloroform, and methanol extracts of the plant were obtained, chemical analyses were performed on these extracts, and their biological activities were tested. The chemical components of Campanula kirikkaleensis were examined using gas chromatography (GC-FID/MS) and liquid chromatography (LC-HRMS) methods, and volatile oils as well as fatty acids were identified. Additionally, antioxidant effects were analyzed using methods such as DPPH, CUPRAC, and TEAC tests to evaluate free radical scavenging properties. The antidiabetic activity of the plant was assessed through α-amylase enzyme inhibitory effects. In the MSD-SPME analysis, the major compound in the herb and root was identified as 3-Ethyl-3,4-dihydro-2(1H)-quinoxalinone. The major fatty acid found in both the herb and root was methyl linoleate. LC-HRMS results revealed that the major compounds were rutin and chlorogenic acid. Mineral analysis detected the elements Fe, Mg, Ca, and K. The findings revealed that Campanula kirikkaleensis possesses a rich chemical composition and exhibits significant potential pharmacological activities. These results suggest that the plant should be considered in drug development processes. This thesis represents the first scientific research conducted on Campanula kirikkaleensis, and also shows the phytochemical and biological potentials of endemic plant species.