Aile hekimliğine başvuran 18-65 yaş arası genç erişkinlerde uyku ve uyku kalitesini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting sleep and sleep qualityin young adults between the ages of 18-65 who applied to
- Tez No: 923948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Uyku, bireyin fiziksel ve zihinsel sağlığı için hayati önem taşır. Ancak, modern yaşam tarzı ve günlük alışkanlıklar, uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Uyku kalitesini etkileyen faktörler, bireyin uyku düzenini ve süresini doğrudan şekillendiren faktörlerdir. Çalışmamızın amacı aile hekimliğine başvuran 18-65 yaş arası erişkinlerin uyku kalitelerini ve uyku kalitelerini etkileyen faktörleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ve Karabük Merkez'de yer alan aile sağlığı merkezlerine Haziran 2024- Eylül 2024 tarihlerinde başvuran 18-65 yaş arasındaki genç erişkinler ile gerçekleştirildi. Yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanan anket formunda sosyodemografik bilgiler, uyku kalitelerini etkileyen fakörler ve uyku kalitelerini değerlendirmeye yönelik sorular soruldu. Bulgular: Katılımcıların %55,61'i kadın, %44,39'u erkekti. Öğrenim düzeyine göre %78,7'si üniversite ve lisansüstü mezunu idi. Katılımcıların yaş ortalaması 35,72 ± 12, vki ortalaması 25,24 ± 4,15 ve sigara tüketimi ortalaması 9,85 ± 8,3 paket/yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Sleep is vital for an individual's physical and mental health. However, modern lifestyle and daily habits can negatively affect sleep quality. Factors affecting sleep quality are the factors that directly shape the individual's sleep pattern and duration. The aim of our study is to evaluate the sleep quality of adults aged 18-65 who apply to family medicine and the factors affecting their sleep quality. Materials and Methods:This cross sectional and descriptive study was conducted with young adults between the ages of 18 and 65 who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Karabuk University Education and Research Hospital and family health centers located in Karabuk Decenter between June 2024 and September 2024.Sociodemographic information, factors affecting sleep quality and questions aimed at evaluating sleep quality were asked in the questionnaire form applied by face-to-face interview method. Results: 55.61% of the participants were women and 44.39% were men. According to the level of education, 78.7% were university and graduate graduates. The average age of the participants was calculated as 35.72 ± 12, the average BMI was 25.24 ± 4.15 and the average cigarette consumption was 9.85 ± 8.3 packs/year.