Tarihsel süreçte kripto para
Crypto money in the historical process
- Tez No: 923970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KUTLUAY TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Kripto para birimleri gelişen teknolojinin ve ekonomik krizlerin yarattığı sebepler dolaysıyla 2008 yılında Bitcoin ile başlayan finansal bir akımdır. Kendi bünyesi içerisinde merkezi bir yapıya bağımlı olmadan merkeziyetsiz dağıtık bir yapı ve blok zinciri adı verilen sistemleri kriptografik şifrelemeleri kullanarak, kullanıcılarına oldukça güvenli, şeffaf ve hızlı bir hizmet sunmayı amaçlayan birbirinden farklı teknolojileri barındıran çok sayıda farklı kripto para birimidir. En bilinen kripto para birimi Bitcoin olmasına rağmen günümüzde binlerce farklı kripto para, token kullanılmaktadır. Kripto para birimlerinin günümüzde çok fazla sektörde kullanılıyor olması ve kripto para sistemleri altında gelişen, şifreleme, blok zinciri ve akıllı sözleşmeler gibi hayatımızı kolaylaştıran yapıların gündelik hayatımıza girişi kripto paraların ve bağlı alt sistemlerin yasal düzenlemeler ile hukuki bir alt yapıya kavuşturulmasını da bir gereklilik haline getirmiştir. Çalışmanın amacı, paranın icadından günümüze kadar geçen süre içerisindeki gelişmelerini ve paraya yüklenen işlevleri incelerken, kripto paraların ortaya çıkışının sebeplerini ele alıp kripto para teknolojilerinin ülke bazında, toplum bazında ve ekonomi bazında yarattığı etkileri incelemektir. Çalışmanın sonucunda kripto para sistemlerinin ve kripto para sistemleri altında gelişen çeşitli teknolojilerin gelecekteki durumlarına dair tahminler yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies are a financial movement that started with Bitcoin in 2008 due to the reasons created by developing technology and economic crises. It is a large number of different cryptocurrencies that contain different technologies and aim to provide a very secure, transparent and fast service to its users by using a decentralized distributed structure and cryptographic encryption called blockchain systems without being dependent on a central structure within its own structure. Although Bitcoin is the most well-known cryptocurrency, thousands of different cryptocurrencies and tokens are used today. The fact that cryptocurrencies are used in many sectors today and the structures that have developed under cryptocurrency systems, such as encryption, blockchain and smart contracts, that make our lives easier, have entered our daily lives has made it a necessity for cryptocurrencies and related subsystems to be provided with a legal infrastructure with legal regulations. The aim of the study is to examine the developments and functions assigned to money from the invention of money to the present day, to address the reasons for the emergence of cryptocurrencies and to examine the effects of cryptocurrency technologies on a country, society and economy basis. As a result of the study, predictions were made about the future status of cryptocurrency systems and various technologies developed under cryptocurrency systems.