Özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin örgütsel bağlılığının performanslarına etkisi
The effect of organizational commitment to the performance of teachers working in special education institutions
- Tez No: 923971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarının performanslarına etkisini incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Adana ilindeki resmi özel eğitim kurumlarında görev yapan ve basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 199 özel eğitim öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Öğretmen Performans Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz, bağımsız örneklem t testi, Kruskal Wallis H testi, tek yönlü varyans analizi, Mann Whitney U testi, korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin Zoraki bağlılık boyutunda yer alan ifadelere katılma düzeyleri“Az katılıyorum”, Çıkarcı bağlılık ve Ahlaki bağlılık boyutunda yer alan ifadelere katılma düzeyleri“Büyük oranda katılıyorum”olarak belirlenmiştir. Öğretmenlerin Alan bilgisi boyutunda yer alan ifadelere katılma düzeyleri“İyi”, Öğrenme-öğretme sürecini hazırlama, İletişim, Öğrenme-öğretme sürecini yürütme ve mesleki gelişim, Mesleki tutum ve değerler boyutları ve Toplam öğretmen performans değerlendirme ölçeği ile ilgili ifadelere katılma düzeyleri“Çok iyi”olarak belirlenmiştir. Öğretmenlerin örgütsel bağlılık ve performans algılarında cinsiyete, medeni duruma ve okul kademesine göre anlamlı olarak farklılaşma görülmemiştir. Mesleki kıdeme göre öğretmenlerin Çıkarcı bağlılık boyutundaki algılarında anlamlı farklılığın bulunduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin Alan bilgisi, İletişim, Öğrenme-öğretme sürecini yürütme ve mesleki gelişim, Mesleki tutum ve değerler boyutları ve Toplam öğretmen performans değerlendirme ölçeği algılarının mesleki kıdeme göre anlamlı olarak farklılaştığı belirlenmiştir. Çocukların engel durumuna göre öğretmenlerin örgütsel bağlılık algılarının anlamlı olarak farklılaşmadığı görülmüştür. Çocukların engel durumuna göre öğretmenlerin Alan bilgisi boyutundaki algılarının anlamlı olarak farklılaştığı belirlenmiştir. Meslek tercihine göre öğretmenlerin Zoraki bağlılık ve Ahlaki bağlılık boyutundaki algılarının anlamlı olarak farklılaştığı belirlenmiştir. Meslek tercihine göre öğretmenlerin performans algılarının anlamlı olarak farklılaşmadığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin örgütsel bağlılık ve performans algıları arasında anlamlı ilişkilerin bulunduğu görülmüştür. Öğretmenlerin örgütsel bağlılık algılarının performans algılarını anlamlı olarak yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of organizational commitment of teachers working in private educational institutions on their performance. The relational screening model was used in the research. The sample of the research consisted of 199 special education teachers working in official private educational institutions in Adana province and were determined using the simple random sampling method. Personal Information Form, Organizational Commitment Scale and Teacher Performance Evaluation Scale were used as data collection tools in the study. Descriptive analysis, independent sample t test, Kruskal Wallis H test, one-way analysis of variance, Mann Whitney U test, correlation analysis and multiple linear regression analysis were used in the analysis of the data obtained in the study. In the study, the level of agreement of the teachers with the statements in the dimension of Forced commitment was determined as“I slightly agree”, the level of agreement with the statements in the dimensions of Self-interested commitment and Moral commitment was determined as“I largely agree”. The level of agreement of the teachers with the statements in the dimension of Field Knowledge was determined as“Good”, the level of agreement with the statements related to the dimensions of Preparing the learning-teaching process, Communication, Carrying out the learning-teaching process and professional development, Professional attitudes and values and Total teacher performance evaluation scale was determined as“Very good”. There was no significant difference in teachers' perceptions of organizational commitment and performance according to gender, marital status and school level. It was determined that there was a significant difference in teachers' perceptions of the self-interested commitment dimension according to professional seniority. It was determined that teachers' perceptions of Field Knowledge, Communication, Conducting the Learning-Teaching Process and Professional Development, Professional Attitude and Values dimensions and Total Teacher Performance Evaluation Scale differed significantly according to professional seniority. It was observed that teachers' perceptions of organizational commitment did not differ significantly according to the children's disability status. It was determined that teachers' perceptions of Field Knowledge dimension differed significantly according to the children's disability status. It was determined that teachers' perceptions of Forced Commitment and Moral Commitment dimensions differed significantly according to their profession preference. It was determined that teachers' performance perceptions did not differ significantly according to their profession preference. It was observed that there were significant relationships between teachers' organizational commitment and performance perceptions. It was determined that teachers' organizational commitment perceptions significantly predicted their performance perceptions.