Karaciğer biyopsisi ile hepatosteatoz tanısı alan hastaların demografik, patolojik ve rutin laboratuvar verilerinin incelenmesi
Demographic, pathological and routine laboratory data analysis of patients with hepatosteatosis diagnosed by liver biopsy
- Tez No: 923985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY DANIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Metabolik disfonksiyon ilişkili steatohepatit (MASH), genellikle karaciğer fibrozisi ile ilişkilendirilen, siroz ve karaciğer yetmezliğine ilerleyebilen bir durumdur. FIB4, APRI ve NFS skorları gibi biyopsi öncesi laboratuvar bulgularından hesaplanan non-invaziv biyobelirteçler, MASH hastalarında fibrozis derecesini öngörmek için kullanılmaktadır. Ancak bu skorların karaciğer fibrozisini değerlendirmedeki tahmin doğruluğu ve uzun dönem sonuçlardaki rolleri halen araştırılmaktadır. Ayrıca, de novo karaciğer sirozu gelişimi ve karaciğer biyopsisi sonrası sağkalım oranlarının incelenmesi önemlidir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, biyopsi öncesi laboratuvar skorlarının (FIB4, APRI ve NFS) MASH hastalarında karaciğer fibrozisini öngörme yeteneğini analiz etmektir. Ayrıca, bu hastalarda karaciğer biyopsisi sonrası de novo siroz insidansı ve sağkalım sonuçları değerlendirilecektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, retrospektif bir kohort çalışması olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya, 01/01/2013 ile 01/01/2024 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde karaciğer biyopsisi yapılan ve patolojik değerlendirme sonucunda hepatosteatoz tanısı alan, dahil olma kriterlerini karşılayan 175 hasta dahil edilmiştir. Veriler, DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi dijital arşiv kayıtlarından elde edilmiştir. Bu retrospektif, tek merkezli çalışmada, Metabolik Disfonksiyon İlişkili Steatohepatit (MASH) hastalarında FIB4, APRI ve NFS skorlarının karaciğer fibrozisini öngörme yeteneği değerlendirildi. Skorlar biyopsi öncesi laboratuvar bulgularına dayanılarak hesaplandı. Bu skorların karaciğer fibrozisini öngörmedeki tanısal performansı, ROC (Alıcı İşletim Karakteristiği) analizi ile değerlendirildi. Karaciğer biyopsisi sonrası sağkalım sonuçları ve de novo siroz gelişimi, Cox regresyon analizleri ile analiz edildi. v Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 49.9 ± 14.1 yıl olan, %54.9'u kadın olan 175 hasta dahil edildi. Medyan takip süresi 78 aydı. Biyopsi sonuçlarına göre, 75 hastada fibrozis yoktu, 45 hastada evre 1, 7 hastada evre 2, 42 hastada evre 3 ve 6 hastada evre 4 fibrozis tespit edildi. İleri evre fibrozisi (evre 3, 4) öngörmek için yapılan ROC analizlerinde şu sonuçlar elde edildi: FIB4 için AUC: 0.77, p=0.001, duyarlılık: %85, özgüllük: %58; APRI için AUC: 0.74, p=0.001, duyarlılık: %75, özgüllük: %63; NFS için AUC: 0.74, p=0.001, duyarlılık: %68, özgüllük: %63. Biyopsi sırasında siroz bulunmayan 169 hastanın 25'inde de novo siroz gelişti.
Özet (Çeviri)
Introduction: Metabolic dysfunction-associated steatohepatitis (MASH) is a condition commonly associated with liver fibrosis, which can progress to cirrhosis and liver failure. Non-invasive biomarkers such as FIB4, APRI, and NFS scores, calculated from pre-biopsy laboratory findings, are used to predict the degree of fibrosis in MASH patients. However, the predictive accuracy of these scores for assessing liver fibrosis and their role in long-term outcomes remain under investigation. Additionally, the development of de novo liver cirrhosis and survival rates post-liver biopsy in MASH patients are important aspects to evaluate. This study aims to analyze the ability of pre-biopsy laboratory scores (FIB4, APRI, and NFS) to predict liver fibrosis in MASH patients. Furthermore, it seeks to assess the incidence of de novo liver cirrhosis and survival outcomes following liver biopsy in these patients. Objective: The aim of this study is to examine the factors affecting the development of fibrosis in patients diagnosed with hepatosteatosis, evaluate the effectiveness of FIB-4, APRI, and NFS biomarkers in diagnosing and excluding significant and advanced fibrosis, and investigate factors affecting survival. Materials and Methods: This research was designed as a retrospective cohort study. A total of 175 patients who underwent liver biopsy at Dokuz Eylül University (DEU) Faculty of Medicine Hospital between 01/01/2013 and 01/01/2024 and were diagnosed with hepatosteatosis based on pathological evaluation and met the inclusion criteria were included in the study. Data were obtained from the digital archive records of DEU Faculty of Medicine Hospital. This retrospective, single-center study aimed to evaluate the predictive ability of FIB4, APRI, and NFS scores for liver fibrosis in patients with Metabolic Associated Steatohepatitis (MASH). The scores were calculated based on pre-biopsy laboratory findings. The diagnostic performance of these scores in predicting liver fibrosis was assessed using Receiver Operating Characteristic (ROC) analysis. To evaluate the survival outcomes and the development of de novo liver cirrhosis after liver biopsy, Cox regression analyses were performed. vii Results: The study was conducted with 175 patients, with a mean age of 49.9 ± 14.1 years, and 54.9% of the participants were female. The median follow-up duration was 78 months. According to biopsy results, 75 patients had no fibrosis, 45 had stage 1, 7 had stage 2, 42 had stage 3, and 6 had stage 4 liver fibrosis. ROC analyses for predicting advanced fibrosis (stage 3, 4) revealed the following results: for FIB4, AUC: 0.77, p=0.001, sensitivity: 85%, specificity: 58%; for APRI, AUC: 0.74, p=0.001, sensitivity: 75%, specificity: 63%; and for NFS, AUC: 0.74, p=0.001, sensitivity: 68%, specificity: 63%. Among the 169 patients without liver cirrhosis at the time of biopsy, 25 developed de novo liver cirrhosis.