Primer immün yetmezlik hastalarında sarkopeni parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sarcopenia parameters in primary immunodeficiency patients
  1. Tez No: 923989
  2. Yazar: ELİF TÜNK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KIRMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Primer İmmün Yetmezlikler (PİY); bağışıklık sisteminin gelişimini ve fonksiyonunu etkileyerek enfeksiyonların görülme sıklığında ve şiddetinde artışa yol açan ve ek olarak otoimmün, otoinflamatuar durumlar ve malignitelerin eşlik ettiği multisistemik hastalıklardır. Sarkopeni, genellikle geriatrik yaş grubunun hastalığı olarak görülse de birçok kronik hastalıkta görülme sıklığının arttığı çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir ve patogeneze yönelik çeşitli mekanizmalar ortaya koyulmuştur. Bu çalışmada PİY hastalarında sarkopeni parametrelerini değerlendirmek ve sarkopeni görülme sıklığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya PİY tanısıyla takipli 19 hasta ve 38 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Antropometrik ölçümleri, dinamometre ile el sıkma gücü ölçümü, (SARC-F) anketi, Biyoelektrik İmpedans Analizi (BIA) ölçümü ve Timed-Up and Go test (TUG) testi yapıldı. Bulgular: PİY grubunun yaş ortalaması 45,74 ± 13,87, kontrol grubunun 45,34 ± 13,15'ti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective:Primary Immunodeficiencies (PIDs) are multisystemic diseases that impair the development and function of the immune system, leading to increased frequency and severity of infections. Additionally, they are often accompanied by autoimmune, autoinflammatory conditions, and malignancies. Although sarcopenia is commonly considered a disease of the geriatric population, various studies have demonstrated an increased prevalence of sarcopenia in numerous chronic diseases, and several mechanisms underlying its pathogenesis have been identified. This study aims to evaluate sarcopenia parameters in patients with PID and investigate the prevalence of sarcopenia in this population. Materials and Methods:Nineteen patients diagnosed with PID and 38 healthy volunteers were included in the study. Anthropometric measurements, handgrip strength using a dynamometer, the SARC-F questionnaire, Bioelectrical Impedance Analysis (BIA), and the Timed-Up and Go (TUG) test were performed. Results:The mean age was 45.74 ± 13.87 years in the PID group and 45.34 ± 13.15 years in the control group.