Babaların algılanan ebeveynlik tutumları ve kendi ebeveynlik tutumları arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün rolü
The role of emotion regulation difficulty in the relationship between perceived parenting attitudes of fathers and their own parenting attitudes
  1. Tez No: 924037
  2. Yazar: MİNE BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı algılanan ebeveynlik tutumu ve ebeveynlik tutumu arasındaki ilişkiyi duygu düzenleme güçlüğü aracı değişkeni ile incelemektir. Çalışmanın örneklemini uygun örnekleme yoluyla ulaşılmış 5-13 yaş arasında çocuğu olan 263 baba oluşturmuştur. Çalışmada katılımcıların kendi anne ve babalarından algıladıkları ebeveynlik tutumunu değerlendirmek için Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği- Çocuk Formu (KAET-Ç/Egna Minnen Barndoms Uppfostran/EMBU), duygu düzenleme güçlüğünü değerlendirmek için Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ-16) ve babaların kendi ebeveynlik tutumlarını değerlendirmek için Genel Ebeveynlik Anketi- Kısa Form (GEA-KF) kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen aracılık analizi sonuçlarına göre algılanan ebeveynlik tutumu duygusal sıcaklık alt boyutu ile ebeveynlik tutumu teşvik etme ve fiziksel disiplin alt boyutları arasında duygu düzenleme güçlüğü toplam puanının aracı rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Algılanan ebeveynlik tutumu aşırı koruyuculuk alt boyutu ile ebeveynlik tutumu gözetim, teşvik etme, dahil olma ve fiziksel disiplin alt boyutları arasında duygu düzenleme güçlüğü toplam puanının aracı rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Algılanan ebeveynlik tutumu reddedicilik alt boyutu ile ebeveynlik tutumu gözetim, teşvik etme ve dahil olma alt boyutları arasında duygu düzenleme güçlüğü toplam puanının aracı rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Alanyazında yer alan birçok çalışmanın annelerle yapılmış olması, babaların ebeveynlik tutumları ve yaşadıkları duygu düzenleme güçlükleri ile ilgili sınırlı bir bilginin olmasına neden olmaktadır. Bu sebeple bu çalışmanın babalarla gerçekleştirilmiş olmasının alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Elde edilen bulgular ışığında klinik uygulama alanlarında babaların ebeveynlerinden nasıl etkilendiğini, bunu kendi ebeveynliklerine ne şekilde yansıttığını ve bu ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün nasıl bir rolü olduğunu bilmenin babalara nasıl yaklaşılması ve babalarla ne şekilde ilerlenmesi gerektiği hakkında faydalı bilgiler vereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate to the relationship between perceived parenting attitudes and parenting attitudes through the mediating role of emotion regulation difficulties. The sample of the study consisted of 263 fathers who have children between the ages of 5-13 The participants were reached through convenience sampling. In the study, the Short Egna Minnen Barndoms Uppfostran; My memories of upbringing- Child (s-EMBU-C) was used to evaluate the parenting attitudes that the participants perceived from their own mothers and fathers, the Difficulties of Emotion Regulation Scale- Brief Form (DERS-16) was used to evaluate the difficulty in emotion regulation, and the Comprehensive General Parenting Questionnaire Short Form (CGPQ-SF) was used to evaluate the participants' own parenting attitudes. According to the results of mediation analysis of the current study, it was concluded that total score of DERS-16 had a mediating role between emotional warmth which is a subscale of s-EMBU-C and support and physical discipline which are the subscales of CGPQ-SF. It was concluded that total score of DERS-16 had a mediating role between overprotectiveness which is a subscale of s-EMBU-C and monitoring, supporting, involvement and physical discipline which are the subscales of CGPQ-SF. It was also concluded that the total score of DERS-16 had a mediating role between rejection which is the subscale of s-EMBU-C and monitoring, supporting and involvement which are the subscales of CGPQ-SF. The fact that many studies in the literature were conducted with mothers can cause limited information about fathers' parenting attitudes and emotion regulation difficulties experienced by fathers. For that reason, it is thought that the current study will contribute to the literature about fatherhood. In the light of the findings, it is thought that knowing how fathers are affected by their parents, how they reflect this on their own parenting and what role emotion regulation difficulties in this relationship will provide useful information about how to approach fathers and how to proceed with fathers in clinical practices.