Çevre dostu şekil hafızalı polimerlerin analitik incelenmesi ve değerlendirilmesi
Analytical examination and evaluation of eco-friendly shape memory polymers
- Tez No: 924040
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DOĞAN SAĞLAMTİMUR, PROF. DR. BAKİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, uyarıcılara maruz kaldığında önceden tanımlı şekline dönebilen çevre dostu akıllı malzemelerden olan şekil hafızalı polimerler (ŞHP)lerin özellikleri, sürdürülebilirliği ve mühendislik uygulamaları ele alınmıştır. ŞHP'lerin davranışlarını analiz ve simüle etmek amacıyla Python ve HTML tabanlı bir arayüz geliştirilmiştir. Bu arayüz, malzemelerin davranışlarının görselleştirilmesini ve kontrol edilmesini kolaylaştırarak gerçek zamanlı veri toplama imkanı sağlamıştır. Tez kapsamında polyester, poliüretan ve epoksi reçine olmak üzere üç farklı ŞHP üzerine eğilme testi, dinamik mekanik analiz ve tüm test türleri için korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Analizlerde doğrusal, üstel ve polinom uyum olmak üzere üç farklı matematiksel model kullanılmıştır. Korelasyon polyesterde düşük veya ihmal edilebilir düzeyde, poliüretanda belirgin ancak zayıf, epoksi reçinede ise en güçlü ve tutarlı eğilimdedir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the properties, sustainability, and engineering applications of eco-friendly smart materials known as shape memory polymers (SMPs), which can return to their predefined shape when exposed to stimuli, are addressed. A Python and HTML-based interface has been developed to analyze and simulate the behaviors of SMPs. This interface has facilitated the visualization and control of material behaviors, providing the opportunity for real-time data collection. Within the scope of the thesis, correlation analysis have been conducted on bending tests, dynamic mechanical analysis, all types of tests for three different SMPs: polyester, polyurethane, and epoxy resin. Three different mathematical models have been used in the analyses: linear, exponential, and polynomial fitting. The correlation is low or negligible in polyester, noticeable but weak in polyurethane, and strongest and most consistent in epoxy resin.