Elektronik izlemenin çalışanların iş güvencesizliği algısı ve işten ayrılma niyetlerine etkisinde psikolojik sağlamlığın aracı rolü ve buna yönelik bir araştırma
The mediating role of psychological resilience in the effect of electronic monitoring on employees' perception of job insecurity and intention to quit
  1. Tez No: 924041
  2. Yazar: SEFA TULUNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı işgörenlerin elektronik izleme algıları ile işten ayrılma niyetleri ve iş güvencesizlikleri algıları arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracılık rolünün araştırılmasıdır. Bu çalışma, bilimsel yönetim düşüncesinin yaratıcısı olan Frederick Winslow Taylor'un“çalışanların iş yapmalarının izlemesi/gözlenmesi”prensibinin Dijital Taylorizm (Elektronik Taylorizm) bakış açısıyla günümüze yansımalarından olan elektronik izlemenin çalışanlar üzerindeki etkilerinin ele alındığı nicel bir yöntemle yürütülmüştür. Araştırma İstanbul İlinde kolayda örneklem yöntemiyle ulaşılan, bilişim teknolojileri sektöründe görev alan 400 kişilik bir çalışan üzerinden çevrimiçi olarak elde edilen verilerin analizleri kullanılarak yapılmıştır. Araştırma neticesinde, elektronik izleme ile hem işten ayrılma niyeti hem de iş güvencesizliği arasında negatif yönde ilişkiler bulunmuştur. Elektronik izleme ile psikolojik sağlamlık arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu görülmüştür. Psikolojik sağlamlık hem işten ayrılmayı hem de iş güvencesizliğini negatif yönde etkilemektedir. İş güvencesizliği ise işten ayrılma niyetini pozitif yönde etkilemektedir. Elektronik izlemenin işten ayrılma niyeti ve iş güvencesizliği üzerindeki etkilerinde psikolojik sağlamlığın aracılık rolü ayrı ayrı incelenmiş ve her iki etki üzerinde de kısmi aracılık rolünün anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the mediating role of psychological resilience in the connections between employees' perceptions of electronic monitoring and their intentions to quit and perceptions of job insecurity. This study was conducted with a quantitative method that addresses the effects of electronic monitoring, which is a reflection of the principle of“monitoring/observing employees' work”of Frederick Winslow Taylor, the creator of scientific management thought, from the perspective of Digital Taylorism (Electronic Taylorism). The research was conducted using the analysis of data obtained online from 400 employees working in the information technologies sector in Istanbul Province, who were reached through a convenience sampling method. As a result of the research, negative relationships were found between electronic monitoring and intention to quit and job insecurity. Electronic monitoring positively affects psychological resilience. Psychological resilience negatively affects both turnover and job insecurity. Job insecurity positively affects turnover intention. The mediating role of psychological resilience in the effects of electronic monitoring on turnover intention and job insecurity was examined separately and it was determined that the partial mediating role on both effects was significant.