Afet kriz iletişiminde sosyal medya kullanımı: afad instagram paylaşımları.
- Tez No: 924052
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, afet kriz iletişiminde sosyal medyanın kullanımını inceleyerek, özellikle Kahramanmaraş Depremleri sırasında AFAD'ın Instagram paylaşımları üzerinden kriz iletişim stratejilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, sosyal medya platformlarının kriz dönemlerinde bilgi akışı sağlama, kamuoyunu bilgilendirme ve koordinasyonu artırma gibi işlevlerini analiz etmektedir. Ayrıca, sosyal medyanın sınırlarını, dezenformasyonun yayılımını ve kullanıcı davranışları üzerindeki etkilerini anlamaya odaklanmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden betimsel metin analizi kullanılarak, AFAD'ın Instagram paylaşımları kriz iletişimi açısından derinlemesine incelenmiştir. Bu bağlamda, sosyal medyanın afet yönetimindeki etkinliği, bilgi akışının hızlanması ve kriz anlarında kamuoyuna doğru bilgi aktarımı sağlama becerisi değerlendirilmektedir. Araştırma sonuçları, sosyal medya tabanlı kriz yönetim stratejilerinin iyileştirilmesine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the crisis communication strategies of AFAD through Instagram posts by examining the use of social media in disaster crisis communication, especially during the Kahramanmaraş Earthquakes. The study analyzes the functions of social media platforms such as providing information flow, informing the public, and increasing coordination during crisis periods. It also focuses on understanding the limits of social media, the spread of disinformation, and its effects on user behavior. Using descriptive text analysis, one of the qualitative research methods, AFAD's Instagram posts were examined in depth in terms of crisis communication. In this context, the effectiveness of social media in disaster management, the acceleration of information flow, and the ability to provide accurate information to the public during times of crisis are evaluated. The research results offer suggestions for improving social media-based crisis management strategies.