Derin boyun enfeksiyonu hastalarında cerrahi drenajın akut faz reaktanları üzerindeki etkisi: Risk faktörleri ile klinik ve biokimyasal bir karşılaştırma
The effect of surgical drainage on acute phase reactants in patients with deep neck infection: A Clinical and biochemical comparison with risk factors
  1. Tez No: 924068
  2. Yazar: ALİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Amaç: Derin boyun enfeksiyonlarında enfeksiyonun ilerleme riski ve komplikasyonlar önemli bir sorun olup, risk faktörleri hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Bu çalışmada, DBE (Deri Boyun Enfeksiyonu) tanısıyla yatışı yapılan hastalarda komplikasyon gelişimini etkileyen risk faktörleri ile apse drenaj zamanlarının enfeksiyonun seyri üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Çalışma, komplikasyonları öngörebilecek parametreleri belirleyerek, DBE yönetiminde uygun zamanda müdahalenin önemine dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde Mart 2019-Ağustos 2024 arasında yatışı yapılan DBE hastaları retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar selülit-flegmon ve apse drenaj zamanlarına göre 5 gruba ayrılmıştır. Bulgular: Çalışmada 680 hastanın yaş ortalaması 38.82 ± 15.71 olup, çoğunluğu erkek(%62.2) idi. 3-7. gün drenaj grubunda en yüksek oranda multipl odak tutulumu(%51.6) ve komplikasyon (%25.8) gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Deep neck infections (DNI) pose a significant risk of progression and complications, with limited information on risk factors available. This study evaluated the factors affecting the development of complications and the impact of abscess drainage timing on the progression of DNI. The aim is to identify parameters that can predict complications and emphasize the importance of timely intervention in DNI management. Materials and Methods: Patients hospitalized with DNI at Ankara Bilkent City Hospital between March 2019 and August 2024 were retrospectively analyzed. Patients were divided into five groups based on cellulitis-phlegmon presence and abscess drainage timing. Results: The study included 680 patients, with a mean age of 38.82 ± 15.71 years, and the majority were male (62.2%). The 3rd–7th day drainage group showed the highest rates of multiple space involvement (51.6%) and complications (25.8%).