Plasenta akreata spektrumu (PAS) etyopatolojisinde podokaliksin aktivitesinin araştırılması
Investigation of the activity of podocalyx in the etiopathogenesis of placenta accreta spectrum (PAS)
- Tez No: 924067
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ATILGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Plasenta akreata, inkreata ve perkreatayı kapsayan anormal plasental invazyonları içeren Plasenta Akreata Spektrumu (PAS), ciddi mortalite ve morbiditeye neden olabilen gebeliğe bağlı komplikasyonlardır. Podokaliksin (PCX), tümör invazyonu ve metastazı ile ilişkili olan bir proteindir. PAS' ta da trofoblastların derin myometrial invazyonu söz konusu olduğu için podokaliksinin immünohistokimyasal olarak incelenmesi ile PAS erken tanısı için immünohistokimyasal bir belirteç olup olmayacağını araştırdık. Çalışmaya histopatolojik olarak PAS tanısı konmuş ve peripartum histerektomi yapılmış 44 olgu çalışma grubunu oluştururken, PAS dışı nedenlerle peripartum histerektomi yapılmış 16 olgu ise kontrol grubunu oluşturdu. Her iki gruba ait parafin bloklardan kesitler alınarak podokaliksin, Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve Ki-67 için immünohistokimyasal boyama yapılarak her bir parametre için ışık mikroskopisi altında immünreaktivite skorlaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Placenta Accreta Spectrum (PAS), which includes abnormal placental invasions such as placenta accreta, increta, and percreta, are pregnancy-related complications that can cause severe morbidity and mortality. Podocalyxin (PCX) is a protein associated with tumor invasion and metastasis. Since deep myometrial invasion by trophoblasts is also present in PAS, we investigated whether podocalyxin could serve as an immunohistochemical marker for the early diagnosis of PAS by examining its immunohistochemical expression. The study group consisted of 44 cases diagnosed histopathologically with PAS who underwent peripartum hysterectomy, while the control group included 16 cases who underwent peripartum hysterectomy for reasons other than PAS. Sections were taken from paraffin blocks belonging to both groups and were immunohistochemically stained for podocalyxin, Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF), and Ki-67, followed by immunoreactivity scoring under light microscopy for each parameter.