Tandem oklüzyonlu akut iskemik inmede endovasküler tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of endovascular treatment outcomes in acute ischemic stroke with tandem occlusion
- Tez No: 924069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİT DOĞAN, DOÇ. DR. VEYSEL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Akut iskemik inme, dünya genelinde önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Tandem oklüzyon, servikal internal karotid arter kritik darlığı ya da total oklüzyonu ile eş zamanlı olarak internal karotid arter intrakranial distal segmentinin veya orta serebral arterin (MCA sıklıkla M1, M2) tromboembolizmini de içeren lezyon olarak tanımlanır ve tüm inme hastalarının %10-20'sini oluşturduğu bildirilmektedir. Tandem oklüzyon tedavisinde mekanik trombektominin IV tPA'ya üstünlüğü çeşitli randomize kontrollü çalışmalarla ortaya konulmuş olmasına rağmen bu hastalar için en uygun tedavi şekli halen klinik zorluk oluşturmaya devam etmektedir. Çalışmamızın amacı hastanemize akut iskemik inme kliniği ile başvuran ve tandem oklüzyon tanısı alan hastalara uygulanan mekanik trombektomi tedavi sonuçlarının retrospektif olarak incelemek ve literatürdeki bilgiler ışığında değerlendirerek sunmaktır. Gereç ve Yöntem: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine Ocak 2019 – Temmuz 2024 tarihleri arasında tandem oklüzyon tanısı almış mekanik trombektomi yöntemiyle tedavi edilmiş 54 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma retrospektif olarak yapılmış olup hastaların, demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, eşlik eden komorbid hastalıklar), hastaneye başvuru süresi, arteriyel oklüzyon düzeyi, hastaneye başvuru sırasındaki ASPECT ve NIHSS skoru, işlemde uygulanan tedavi yöntemi, işlem sonrası TICI skoru, işlem sırasında ve sonrasında komplikasyon gelişip gelişmediği, tedavi sonrası ilk 24 saatte elde edilen kontrol BT incelemesinde intrakraniyel kanama durumu, kontrol BT'de kanama olması durumunda Heidelberg sınıflandırmasına göre kanamanın sınıflandırılması, tedaviden sonraki ilk 3 ayda mortalite durumu ve tedavi sonrası 3. ayda mRS skoru değerlendirilmiştir. Bulgular: Mekanik trombektomi işlemi yapılan hastaların yaş aralığı 37-87 (ortalama 70.8 ± 11.7) olup 30'u (%55.6) erkek, 24'ü (44.4) kadın idi. Hastaların hastaneye başvuru süresi 1-8 saat (ortalama 4.37 ± 1.57) arasında değişmekteydi. Hastaneye başvuru sırasındaki ASPECT skoru 7 ile 10 arasında (ortalama 8.57±1.0), NIHSS skoru ise 14 ile 42 arasında (ortalama 30.87 ± 6.32) değişmekte idi. 21 hastada (%38.9) sağ tandem oküzyon, 33 hastada (%61.1) sol tandem oklüzyon mevcuttu. Kollateral durumu 24 (%44.4) hastada iyi, 27'sinde(%50.0) orta ve 3'ünde (%5.6) kötü durumdaydı. Mekanik trombektomi tedavisi sonucunda 39 hastada (%72.2) teknik başarı ve 25 hastada (%46.3) ilk 3 ayda klinik başarı elde edildi. Mekanik trombektomi işlemi neticesinde hastaların 9'unda (%16.7) TICI 0, 6'sında (%11.1) TICI 2A, 12'sinde (%22.2) TICI 2B, 27'sinde (%50.0) ise TICI 3 revaskülarizasyon elde edildi. İşlemde uygulanan mekanik trombektomi yöntemlerine göre hastaların 2'sinde (%3.7) başarısız işlem, 27'sine (%50) izole intrakranyal trombektomi, 22'sine (%40.7) balon anjioplasti ve intrakranyal trombektomi, 3'üne (%5.6) ise karotis stentleme ve intrakranyal trombektomi işlemi uygulandı. İşlem sırasında hastaların 8'inde (%14.8) komplikasyon gelişti. Komplikasyon gelişen hastaların 4'ünde (%7.6) servikal internal karotid arter diseksiyonu, 1'inde (%1.9) intrakranyal ICA diseksiyonu, 3'ünde (%5.7) ise ACA A2 segmente distal emboli gerçekleşti. Trombektomi işleminden sonraki ilk 24 saatte elde edilen kontrol beyin BT incelemesinde 13 hastada (%24.1) intrakranyal kanama tespit edildi. Oluşan kanama ''Heidelberg kanama sınıflandırması''na göre kategorize edilmiş olup hastaların 4'ünde (% 7.4) HI2, 2'sinde (% 3.7) PH1, 4'ünde (%7.4) PH2, 1'inde (% 1.9) SAK, 1'inde (% 1.9) SAK ile PH1 birlikte, 1'inde (% 1.9) ise SAK ile PH2 birlikte tespit edilmiştir. Tedaviden sonraki 3. ayda mRS skoru 0-2 arasında olan hastalarda tam işlevsel bağımsızlık varsayılır ve klinik başarı olarak kabul edilmiştir. Tedaviden sonra 3. ayda elde edilen mRS skorlarına göre erkek cinsiyette başarı oranı kadın cinsiyete kıyasla anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p=0.023). Yaşa göre karşılaştırma yapıldığında yaş ortalaması düşük olan hastalarda, yaş ortalaması yüksek olan hastalara göre başarı oranı anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Objective: Acute ischemic stroke is a major cause of morbidity and mortality worldwide. Tandem occlusion is defined as a lesion involving critical stenosis or total occlusion of the cervical internal carotid artery and simultaneous thromboembolism of the intracranial distal segment of the internal carotid artery or middle cerebral artery (MCA often M1, M2) and is reported to account for 10-20% of all stroke patients. Although the superiority of mechanical thrombectomy over IV tPA in the treatment of tandem occlusion has been demonstrated in several randomized controlled trials, the most appropriate treatment modality for these patients remains a clinical challenge. The aim of our study was to retrospectively review the results of mechanical thrombectomy treatment of patients admitted to our hospital with acute ischemic stroke clinic and diagnosed with tandem occlusion and to present them in the light of the information in the literature. Materials and Methods: Fifty-four patients who were treated with mechanical thrombectomy for tandem occlusion between January 2019 and July 2024 at Harran University Faculty of Medicine Research and Practice Hospital were included in the study. The study was retrospective and included demographic characteristics (age, gender, comorbid diseases), duration of hospital admission, level of arterial occlusion, ASPECT and NIHSS score at admission, treatment method applied in the procedure, TICI score after the procedure, and whether complications developed during and after the procedure, Intracranial hemorrhage status on control CT obtained in the first 24 hours after treatment, classification of hemorrhage according to Heidelberg classification in case of hemorrhage on control CT, mortality status in the first 3 months after treatment and mRS score at 3 months after treatment were evaluated. Results: The age range of patients who underwent mechanical thrombectomy was 37-87 years (mean 70.8 ± 11.7), 30 (55.6%) were male and 24 (44.4%) were female. The duration of hospital admission ranged from 1 to 9 hours (mean 4.37 ± 1.57). The ASPECT score at admission ranged between 7 and 10 (mean 8.57 ± 1.0) and the NIHSS score ranged between 14 and 42 (mean 30.87 ± 6.32). 21 patients (38.9%) had right tandem occlusion and 33 patients (61.1%) had left tandem occlusion. Collateral status was good in 24 (44.4%), middle in 27 (50.0%) and poor in 3 (5.6%) patients. Mechanical thrombectomy treatment resulted in technical success in 39 patients (72.2%). Clinical success was achieved in the first 3 months in 25 patients (46.3%) as a result of thrombectomy procedure. As a result of mechanical thrombectomy procedure, TICI 0 revascularization was achieved in 9 (16.7%), TICI 2A in 6 (11.1%), TICI 2B in 12 (22.2%), and TICI 3 in 27 (50.0%) patients. According to the mechanical thrombectomy methods used in the procedure, 2 (3.7%) patients had failed procedure, 27 (50%) had isolated intracranial thrombectomy, 22 (40.7%) had balloon angioplasty and intracranial thrombectomy, and 3 (5.6%) had carotid stenting and intracranial thrombectomy. Complications developed in 8 (14.8%) patients during the procedure. Cervical internal carotid artery dissection occurred in 4 patients (7.6%), intracranial ICA dissection in 1 patient (1.9%), and distal embolism to the A2 segment of the ACA in 3 patients (5.7%). Intracranial hemorrhage was detected in 13 patients (24.1%) on control brain CT obtained in the first 24 hours after thrombectomy. The bleeding was categorized according to the“Heidelberg bleeding classification”and HI2 was detected in 4 (7.4%), PH1 in 2 (3.7%), PH2 in 4 (7.4%), SAH in 1 (1.9%), SAH and PH1 together in 1 (1.9%), and SAH and PH2 together in 1 (1.9%). Patients with an mRS score between 0-2 at 3 months after treatment were considered to have full functional independence and were considered clinical success. According to the mRS scores obtained at 3 months after treatment, the success rate was significantly higher in the male gender compared to the female gender (p=0.023). When compared according to age, the success rate was significantly higher in patients with a lower mean age compared to patients with a higher mean age (p=0.001).