95 numaralı Amasya Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi (sayfa: 1-76 h. 1283-1290/m. 1866-1874)
Transcription and evaluation of Amasya Sheriyye Register no. 95 (pp: 1-76 h. 1283-1290/m. 1866-1874)
  1. Tez No: 924107
  2. Yazar: BİRGÜL AKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFKAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Osmanlı arşiv kaynakları arasında, içerdiği çeşitli konular bakımından önemli bir yer tutan şer'iyye sicilleri, Osmanlı sosyo-ekonomik yapısı ve şehir tarihi araştırmaları için temel kaynaklar arasında yer almaktadır. Kadı ve yardımcıları olan naibler tarafından mahkemede görülen davalara ilişkin hükümleri kaydeden ve aynı zamanda merkezden gelen emir, Fermân, berat, buyruldu ve tezkire gibi belgelerin suretlerini içeren bu kayıtlar, şer'iyye sicilleri olarak adlandırılmaktadır. Şer'iyye sicilleri, incelenen şehirlerin idari yapısı, mahalleleri, köyleri ve nahiyeleri hakkında bilgi sunarken, aynı zamanda sosyal, ekonomik, kültürel ve mimari yapıları anlamada da önemli veriler sağlamaktadır. Bu özellikleriyle şer'iyye sicilleri, Osmanlı şehirlerinin çok boyutlu tarihsel analizine imkan tanımaktadır. Tezimizin amacı, 95 Numaralı Amasya Şer'iyye Sicili'ndeki (1-76 sayfaları) kayıtlarından hareketle, incelenen dönemde Amasya Sancağı'nın sosyal ve ekonomik yapısını mümkün olduğu kadar ortaya koymaktır. Çalışmada, Amasya özelinde idari yapı, halkın günlük yaşamında karşılaştığı sorunlar, mahkemelere yapılan şikâyetler ve yargı sürecinin işleyişi vb. meseleler incelenmiştir. Ayrıca, sicil kayıtları üzerinden bölgedeki sosyal, ekonomik ve idari dinamikler ile yaşanan olaylar değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, çalışma, söz konusu dönemde Amasya'nın toplumsal ve ekonomik tarihine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Sheriyye registers, which have an important place among the Ottoman archival sources in terms of the various subjects they contain, are among the basic sources for research on Ottoman socio-economic structure and urban history. These records, which record the judgements regarding the cases heard by the qadi and his assistants, the naibs, in court, and also contain copies of documents such as orders, edicts, berat, order and tezkire from the centre, are called sheriyye registers. Sheriyye registers provide information about the administrative structure, neighbourhoods, villages and sub-districts of the cities studied, as well as important data for understanding social, economic, cultural and architectural structures. With these features, the sheriyye registers enable a multidimensional historical analysis of Ottoman cities. The aim of this thesis is to reveal the social and economic structure of Amasya in the period analysed, based on the records in the Amasya Sheriyye Registry Number 95 (pages 1-76). In this study, the administrative structure of Amasya, the problems faced by the people in their daily lives, the complaints made to the courts and the functioning of the judicial process, etc. are examined. In addition, the social, economic and administrative dynamics and events in the region are evaluated through the registry records. In this context, this study aims to contribute to the social and economic history of Amasya in this period.