95 numaralı Amasya Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi (Sayfa: 77-153 h. 1283-1290/m. 1866-1874)
Transcription and evaluation of Amasya Sheriyye Register No. 95 (Pp: 77-153 h. 1283-1290/m. 1866-1874)
- Tez No: 929937
- Danışmanlar: PROF. DR. EFKAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Osmanlı arşiv kaynakları arasında içerdiği çeşitli konular bakımında önemli bir yeri olan şer'iyye sicilleri Osmanlı şehir tarihi ve bu şehirlerin sosyoekonomik durumunu anlamak isteyen araştırmacılar için ana kaynaklardır. Kadı ve yardımcısı naib tarafından mahkemede görülen davaları içeren ve aynı zamanda merkezden gelen emir, ferman, berat, buyruldu ve tezkire gibi belge suretlerinden oluşan defterlere şer'iyye sicilleri denmektedir. Sicil kayıtları incelenen şehrin, idari yapısı, mahalleleri, köyleri ve nahiyeleri hakkında bilgiler vermektedir. Aynı zamanda şehrin hem sosyal ve iktisadi yapısı hem de kültürel yapısı hakkında bilgi edinmek mümkündür. Bu çalışmada; 95 No'lu Amasya Şer'iyye Sicili'nden elde edilen verilere dayanarak Amasya'nın (H. 1283-1290 / M. 1866-1874) yılları arasındaki sosyoekonomik durumu ve idari yapısı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
An important source among the Ottoman archival sources in terms of the various subjects it contains, the sharia registers are the main sources for researchers of Ottoman socio-economic and urban history. Sharia registers are records that contain the judgments of the cases heard in court by the qadi and his assistant naib, as well as copies of documents from the center such as orders, edicts, decrees, orders and tezkire. The registry records provide information about the administrative structure, neighborhoods, villages and nahiyas of the city under study. At the same time, it is possible to obtain information about both the social and economic structure and the cultural structure of the city. In this study, based on the data obtained from Amasya Şer'iyye Registrey No. 95, the socio-economic situation of from Amasya and the administrative structure, of the between the years (H. 1283-1290 / M. 1866-1874).