95 numaralı Amasya Şer'iyye Sicilinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi (sayfa: 308-382, h. 1283-1290 / m. 1866-1874)
Transcription and evoluation of the 95th Amasya Sharia Court Register (pages: 308-382, h. 1283-1290 / m. 1866-1874)
  1. Tez No: 993351
  2. Yazar: NİMET KARTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFKAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı şer'i mahkemelerinde kadılar tarafından görülen davaların kayıt altına alınmasıyla oluşturulan defterlerdir. Bu defterlerde yer alan belgeler içerik bakımından oldukça zengindir. İ'lâm, marûz, mürâsele, hüccet, ferman, buyruldu, mektup ve tezkire gibi farklı türde vesikalar sicillerde kayıtlıdır. Dolayısıyla şer'iyye sicilleri, Osmanlı tarih araştırmalarında başvurulan temel kaynaklar arasında yer almaktadır. Şehir tarihleri incelenirken ana kaynak niteliği taşıyan bu siciller, 15. yüzyılın ilk yarısından 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar tutulmuştur. Bu çalışma, 1864-1874 yıllarını kapsayan 95 Numaralı Amasya Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonunu esas almıştır. Sicilin incelenmesiyle, Amasya'nın söz konusu dönemindeki idarî, içtimaî, kültürel ve malî yapısına ilişkin bilgilerde elde edilmiştir. Özellikle borç ve alacak davaları, miras ilişkileri, eşler arasındaki mali haklar ve sulh uygulamaları üzerinden dönemin hukukî ve sosyal işleyişine dair önemli veriler ortaya konmuştur. 95 Numaralı Amasya Şer'iyye Sicili (H.1283-1290 / M.1866-1874, sayfa: 308-382), transkripsiyon, tahlil ve tasnif yöntemleriyle değerlendirilmiş; dönemin hukukî süreç, toplumsal ilişkileri ve mali uygulamaları hakkında kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The şer'iyye registers are record books created through the documentation of cases heard by kadıs in the Ottoman şer'ī courts. The documents contained in these registers are quite rich in content. Various types of records—such as i'lâm, marûz, mürâsele, hüccet, ferman, buyruldu, letters, and tezkire—are preserved within them. Therefore, şer'iyye registers constitute one of the principal sources consulted in Ottoman historical research. Serving as primary sources for the study of urban history, these registers were kept from the first half of the 15th century until the first quarter of the 20th century. This study is based on the transcription of the Amasya Şer'iyye Register No. 95, covering the years 1864–1874. The examination of the register provides valuable information regarding the administrative, social, cultural, and financial structure of Amasya during this period. In particular, debt and credit disputes, inheritance relations, financial rights between spouses, and practices of settlement (sulh) offer important insights into the legal and social functioning of the era. The Amasya Şer'iyye Register No. 95 (H. 1283–1290 / A.D. 1866–1874) has been analyzed through the methods of transcription, evaluation, and classification, resulting in a comprehensive assessment of the legal processes, social relations, and financial practices of the period.