High security ignition device design with flyback topology
Flyback topolojisine sahip yüksek güvenlikli ateşleme düzeneği tasarımı
  1. Tez No: 924116
  2. Yazar: TOLGA MOLON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Emniyet Kritik Ateşleme Sistemleri silah sistemlerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Gün geçtikçe artan mühimmat çeşitliği, akıllı sistemlerin silah sistemlerine entegrasyonu daha yetkin ateşleme sistemlerini zorunlu kılmaktadır. Silah sistemlerinin farklı platformlara olan uyumluluğu göz önüne alındığında sistemde kullanılan ateşleme sistemlerininde güvenlik ve fonksiyonellik ölçütleri güncellenmektedir. Bu tez kapsamında Yüksek Güvenlikli Flyback Topolojisine sahip bir ateşleme düzeneği üzerine çalışılmıştır. Füze sistemlerinde yer alan motorların ateşlenmesinde, harp başlıklarının ateşlenmesinde ve patlayıcı imha işlemlerinde yaygın olarak kullanılan ateşleme sistemleri, sistemin emniyetinden ve fonksiyonelliğinden birinci dereceden sorumlu sistemlerdir. Güvenlik ve fonksiyonellikten ödün vermeden uygun maliyetli bir ateşleme sistemi tasarımı bu tezin ana amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda her adımında güvenlik ve güvenilirlik ön planda tutularak maliyet etkin bir tasarım gerçekleştirilmiştir. Ateşleme komutu verildikten yaklaşık 50 ms içerisinde çıkış kapasitörünü 1500 volt seviyesine şarj ederek ateşlemeyi gerçeklekmektedir. Konvansiyonel ateşleme sistemlerinden farklı bir yaklaşım olarak kur-patlat yaklaşımı ile çalışan bir tasarım gerçekleştirilmiştir. Sistemin bilgisayar arayüzü ve analog anahtarların doğrulanmasını gerçekleyecek girişleri bulunmaktadır. Bu çalışma kapsamında çeşitli güvenlik algoritmalarının denenebileceği, uygun maliyetli bilgisayar kontrollü bir ateşleme sistemi tasarımı gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Safety-critical ignition systems hold a significant role in weapon systems. The increasing variety of ammunition and the integration of smart systems into weapon platforms necessitate more capable ignition systems. Considering the compatibility of weapon systems with different platforms, the safety and functionality criteria of the firing systems used are continuously updated. This thesis focuses on a firing mechanism with a high-security flyback topology. Commonly used in missile motors, warhead ignition, and explosive disposal operations, ignition systems are primarily responsible for the safety and functionality of the overall system. The main goal of this thesis is to design a cost-effective ignition system without compromising on safety and functionality. With a focus on security and reliability at each step, a cost-effective design has been achieved. Upon receiving the ignition command, the system charges the output capacitor to 1500 volts within approximately 50 ms to initiate the ignition. Unlike conventional ignition systems, arm-and-fire approach has been employed in the design. The system includes inputs to verify the computer interface and analog switches. This study presents a cost-effective, computer-controlled ignition system design that enables the testing of various safety algorithms.