A multi-perspective study on tertiary level students' academic English speaking skills in a Turkish emi context
Eğitim dili İngilizce olan bir Türk üniversitesinde öğrencı̇lerı̇nı̇n akademı̇k İngı̇lı̇zce konuşma becerı̇lerı̇ üzerı̇ne çok yönlü bir algı çalışması
- Tez No: 924117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİJEN AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışma, Türkiye Yükseköğretim Kalite Kurulu'nun (YÖKAK) İngilizce Hazırlık Okulları için Minimum Değerlendirme Kriterleri'nde belirtilen akademik konuşma becerilerine ilişkin algıları araştırmıştır. Nicel veriler İngilizce eğitim veren bir üniversitedeki 265 hazırlık öğrencisi, 67 İngilizce öğretim görevlisi , 47 lisans öğrencisi ve çeşitli bölümlerde bölüm dersleri veren 28 alan profesöründen anketler aracılığı ile toplanmıştır. Katılımcıların akademik konuşma becerilerinin önemi, hazırlık okulundaki pratik yapma fırsatları ve lisans öğrencilerinin akademik konuşma yeterliliklerine ilişkin algıları IBM Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (V23) kullanılarak parametrik ve parametrik olmayan testlerle incelenmiştir. Bulgular, hazırlık okulu öğrencileri ve alan profesörleri arasındaki bazı farklılıklara rağmen, tüm paydaş gruplar arasında akademik konuşma becerilerinin önemi konusunda bir fikir birliği olduğunu göstermiştir. Ayrıca, hazırlık okulu öğrencileri arasında bölümlere dayalı bazı algı farklılıkları gözlemlenmiştir. Hazırlık okulundaki akademik konuşma fırsatları konusunda, İngilizce öğretmenliği eğitim alt yapısına sahip olmanın öğretim görevlilerinin algılarını etkilediği tespit edilmiştir. Son olarak, sonuçlar bölümlerdeki lisans öğrencileri ve alan profesörleri arasında öğrencilerin akademik konuşma becerilerindeki yeterlilikleri konusunda algı farklılıkları göstermektedir. Farkındalığın artırılması, uygulama fırsatlarının geliştirilmesi, akademik konuşma becerilerinin daha iyi değerlendirilmesi ve dönüşümsel düşünme uygulamaların teşvik edilmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the perceptions of academic speaking skills outlined in the Turkish Higher Education Quality Council's (YÖKAK) Minimum Evaluation Criteria for English Preparatory Schools. Quantitative data were gathered from 265 pre-sessional EAP students, 67 pre-sessional EAP instructors, 47 undergraduate students, and 28 content professors at various departments at an EMI university via questionnaires. Participants' perceptions of the importance of academic speaking skills, practice opportunities in pre-sessional courses, and the competence of undergraduate students in these skills were examined through various parametric and nonparametric tests employing IBM Statistical Package for Social Sciences (V23). Findings indicate a consensus on the importance of academic speaking skills across all stakeholder groups despite some differences between pre-sessional students and content professors. Moreover, perception differences are observed among pre-sessional students based on their disciplines. As to the practice opportunities in the pre-sessional courses, having an ELT educational background is detected to affect pre-sessional EAP instructors' perceptions. Finally, results reveal perception differences between undergraduate students and content professors on students' competency in academic speaking skills. Awareness raising, enhanced practice opportunities, better assessment of academic speaking skills, and encouraging reflective practices are recommended.