Yeni nesil güneş enerjili bir kurutucunun tasarımı, imalatı ve performans analizi
Design, fabrication and performance analysis of a new generation solar dryer
- Tez No: 924120
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, sıcaklık kontrol algoritması kullanan yeni bir fotovoltaik termal (PVT) kolektör kullanarak elektrik ve kurutma verimliliğini artırmayı amaçlamıştır. Elma dilimleri değişken hava debili PVT kurutucuda ve sabit hava debili PVT kurutucuda farklı hava hızlarında kurutularak iki sistem aynı dış ortam şartlarında test edilmiştir. Yeni tasarımı ile homojen soğutma sağlayan ve oluşturulan algoritma ile PV'nin yüzey sıcaklığına göre hava debisini kontrol eden değişken hava debili PVT kurutucu sisteminin performansı sabit hava debili PVT kurutucu ile karşılaştırılmıştır. Yüksek hava debisine sahip sabit hava debili PVT kurutucuda, PVT'nin ortalama yüzey sıcaklığı günlük olarak sırasıyla %5,76 ve %5,63 daha düşükken, değişken hava debili PVT kurutucudaki değerler sabit hava debili PVT kurutucuya kıyasla %7,15 ve %4,26 daha düşük olarak görülmüştür. Maksimum elektrik verimliliği 1, 3 ve 4. günlerde sırasıyla %12,51, %11,96 ve %12,57 olarak hesaplanmıştır. PVT için ortalama termal verimlilikler açısından, 3. günün en yüksek değeri sabit hava debili PVT kurutucuda %39,05 iken, 3. günün en düşük değeri değişken hava debili PVT kurutucuda %28,67 olarak hesaplanmıştır. Değişken hava debisi kontrolü PVT'de elektrik verimliliğini önemli ölçüde artırmasına rağmen, termal verimlilik sabit hava debili PVT kurutucuya kıyasla daha düşük performans sergilemiştir. Ürünlerin kurutulması için sürdürülebilir bir kurutucu modeli bu tez çalışması ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to enhance electrical and drying efficiency using a novel photovoltaic thermal (PVT) collector that employs a temperature control algorithm. Apple slices were dried at different air velocities in both a variable air flow PVT dryer and a constant air flow PVT dryer, and the two systems were tested under identical external environmental conditions. The performance of the variable air flow PVT dryer, which provides uniform cooling with its new design and controls the air flow based on the surface temperature of the PV through the implemented algorithm, was compared to that of the constant air flow PVT dryer. In the constant air flow PVT dryer with high air velocity, the average surface temperature of the PVT was found to be 5.76% and 5.63% lower daily, respectively, while in the variable air flow PVT dryer, the values were 7.15% and 4.26% lower compared to the constant air flow PVT dryer. The maximum electrical efficiency was calculated as 12.51%, 11.96%, and 12.57% on days 1, 3, and 4, respectively. In terms of average thermal efficiencies for the PVT, the highest value on day 3 was 39.05% in the constant air flow PVT dryer, while the lowest value on day 3 was 28.67% in the variable air flow PVT dryer. While the variable air flow control in the PVT significantly increased electrical efficiency, thermal efficiency exhibited lower performance compared to the constant air flow PVT dryer. A sustainable drying model for product drying is presented in this thesis.