Ziya Gökalp'in İslam aile hukuku hakkındaki görüşlerinin fıkhî açıdan değerlendirilmesi
Evaluation of Ziya Gökalp's views on Islamic family law from a fiqh perspective
- Tez No: 924121
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YARGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez Osmanlı Devleti'nin yıkılmasından sonra yerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin önemli fikir babalarından olan Ziya Gökalp'in İslam aile hukuku hakkındaki görüşlerini fıkhî açıdan değerlendirmek maksadıyla kaleme alınmıştır. Gökalp'in İslâm Mecmuası, Küçük Mecmua ve Yeni Mecmua dergilerindeki makaleleri temel alınarak ve bu alanda yazılan bilimsel çalışmalardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Tezimiz giriş bölümüyle birlikte beş bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde araştırmamızın konusu, amacı, önemi, metodu ve kaynakları ele alınmıştır. İkinci bölümde Ziya Gökalp'in hayatı, eserleri ve yaşadığı dönemdeki genel duruma yaklaşımı incelenmiştir. Üçüncü bölümde Gökalp'in din, İslâm ve fıkıh görüşlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise kadın, tesettür ve aile hakkındaki temel görüşlerine değindikten sonra Gökalp'in İslâm aile hukuku hakkındaki hükümleri fıkhî açıdan değerlendirilmiştir. Son bölümünde ise çalışmada ulaşılan sonuçlar zikredilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was written to evaluate the views of Ziya Gökalp, one of the important intellectuals of the Republic of Türkiye, which was established after the collapse of the Ottoman Empire, on Islamic family law from a fiqh perspective. It was prepared based on Gökalp's articles in İslâm Mecmuası, Küçük Mecmua and Yeni Mecmua magazines and by making use of scientific studies written in this field. Our thesis consists of five chapters, including the introduction: In the introduction, the subject, purpose, importance, method and sources of our research are discussed. In the second part, Ziya Gökalp's life, works and his approach to the general situation of his time were examined. In the third chapter, Gökalp's views on religion, Islam and fiqh are included. In the fourth chapter, after touching on his basic views on women, veiling and family, Gökalp's provisions on Islamic family law are evaluated from a fiqh perspective. In the last part, the results obtained in the study are mentioned.