Organik ve inorganik gübrelerin karnabaharın bitki gelişimi ve verim parametreleri üzerine etkileri
Effects of organic and inorganic fertilizers on plant development and yield parameters of cauliflower
- Tez No: 924147
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma ile tarla koşullarında karnabaharda inorganik ve organik gübre uygulamalarının bitki gelişim ve verim parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 14 uygulama 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada bitki materyali olarak Snowballa karnabahar çeşidi kullanılmıştır. Uygulamada gübre materyali olarak tavuk gübresi (500 kg/da), koyun gübresi (1000 kg /da), solucan gübresi (200 kg /da) ile Azot (N) 15 kg N/da, Fosfor (P) 8 kg P2O5/da, Potasyum (K) 15 kg K2O /da ve bunların farklı doz kombinasyonları uygulanmıştır. Denemede uygulamalar 1U(%100MN), 2U(Kontrol), 3U(%100SG), 4U(%100TG), 5U(%100KG), 6U(%25MN+%75SG), 7U(%50MN+%50SG), 8U(%75MN+%25SG), 9U(%25MN+%75TG), 10U(%50MN+%50TG), 11U(%75MN+%25TG), 12U(%25MN+%75KG), 13U(%50MN+%50KG), 14U(%75MN+%25KG) şeklinde belirlenmiştir. Deneme sonunda bitki boyu (cm), yaprak sayısı (adet/bitki), yaprak boyu (cm), yaprak çapı (cm), ortalama taç çapı (cm), ortalama taç boyu (cm), suda çözünebilir kuru madde miktarı (SÇKM %), gövde yaş ve kuru ağırlığı (g), kök yaş ve kuru ağırlığı (g), taç yaş ve kuru ağırlığına (g) v.b. içerikleri belirlenmiştir. Bu çalışma ile organik gübrelerin kimyasal gübrelere alternatif olabileceği, aynı zamanda uygun gübre kombinasyonu ve karnabaharda uygun doz belirlemede gübreleme çalışmaları için faydalı olacağı belirlenmiştir. Sonuç olarak; pazarlanabilir taç ağırlığı ve verimde U14 (%75 Mineral gübre + %25 Koyun gübresi) uygulaması en yüksek değerleri vermiştir. İnorganik gübrelerin organik gübrelerle kullanılmasının, tek başına kullanılmasından daha verimli olduğu tespit edilmiştir. Her uygulamanın farklı kriterde öne çıktığı belirlenmiştir. Bitki gelişim parametreleri ile ilgili sonuçlar tezde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the plant growth and yield parameters of cauliflower under field conditions with inorganic and organic fertilizer applications. The study was carried out according to the randomized blocks design with 14 applications with 4 replications. Snowballa cauliflower cultivar was used as plant material in study. In practice, chicken manure (500 kg/da), sheep manure (1000 kg/da), vermicompost (200 kg/da) and Nitrogen (N) 15 kg N/da, Phosphorus (P) 8 kg P2O5 /da, Potassium as fertilizer material (K) 15 kg K2O /da and their different dose of these were applied. The applications in the experiment were determined as 1U(100% MN), 2U(Control), 3U(100% SG), 4U(100% TG), 5U(100% KG), 6U(25% MN+75% SG), 7U(50% MN+50% SG), 8U(75% MN+25% SG), 9U(25% MN+75% TG), 10U(50% MN+50% TG), 11U(75% MN+25% TG), 12U(25% MN+75% KG), 13U(50% MN+50% KG), 14U(75% MN+25% KG). At the end of the trial, plant height (cm), stem diameter (mm), number of leaves (piece / plant), leaf length (cm), leaf diameter (cm), average crown diameter (cm), average crown length (cm), amount of water-soluble dry matter (SÇKM %), stem fresh and dry weight (g), root fresh and dry weight (g), crown fresh and dry weight (g) etc. were determined. This study has determined that organic fertilizers can be an alternative to chemical fertilizers, and will also be useful for fertilization studies in determining the appropriate fertilizer combination and appropriate dose in cauliflower. As a result; U14 (75% Mineral fertilizer + 25% Sheep manure) application gave the highest values in marketable crown weight and yield. It has been determined that using inorganic fertilizers with organic fertilizers is more efficient than using them alone. It has been determined that each application stands out in different criteria. The results regarding plant development parameters are presented in the thesis.