Profesyonel voleybolcularda üst ve alt ekstremite propriosepsiyonu ve servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (cVEMP) kayıtları
Upper and lower limb proprioception and cervical vestibular evoked myogenic potential (cVEMP) recordings in professional volleyball players
- Tez No: 924177
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Yaptığımız literatür taramalarında voleybol oyuncularında propriyosepsiyon ve vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel kayıtlarının birlikte değerlendirildiği bir çalışmaya rastlamadık. Bu çalışma bu boşluğu doldurmak amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntemler: Araştırmaya en az beş yıl süreyle profesyonel şekilde voleybol oynamakta olan yirmi profesyonel kadın voleybol oyuncusu ve yirmi sedanter kadın gönüllü toplam kırk kişi dahil edildi. Araştırmaya katılan gönüllülerde üst ekstremitede omuz ve dirsek ve alt ekstremitede diz ve ayak bileği propriosepsiyon yönünden değerlendirildi. Literatürde tanımlanmış iki yöntemden yararlanılmıştır; bunlar 'Açı Yeniden Oluşturma' ve 'Eklem Pozisyonu Eşleştirme'dir. Ölçümler yapılırken hassasiyeti 0,05 derece olan elektonik gonyometre kullanıldı. Her iki testte de teste alınan kişinin gözleri kapatılıp ölçümleri yapıldı. Ölçümler üçer defa tekrarlandı ve ortalamaları alındı. Ölçümler belirlenen açılardan sapma dereceleri olarak kaydedildi. Servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyelleri için MedelecViasys Healthcare UK Ltd. 2009 marka servikal vestibüler uyarılmış potansiyeller testi kullanılarak hastanın kulağına insert kulaklık takıldı, sol ve sağ sternocleidomastoid kasına yerleştirilen referans elektrotlar, alına yerleştirilen toprak elektrot ve sternumuna (incisura jugularis) yerleştirilen pozitif elektrotlardan kayıt alındı. Bulgular: Voleybolcu ve sedanter kadınlar olmak üzere oluşturduğumuz iki gruptaki omuz eklemi için elevasyon ve fleksiyon yönlerinde açı yeniden oluşturulma ve eklem pozisyonu eşleştirme testlerinde belirlenen sapma derecelerinin veri olarak kullanıldığı istatistiksel değerlendirme sonucunda voleybol oynayan grupta hata ortalaması sedanter gruba göre daha küçük olduğu görüldü. Dirsek eklemi için iç ve dış rotasyonları şeklinde gerçekleştirilen açı yeniden oluşturulma ve eklem pozisyonu eşleştirme testlerinde belirlenen sapma derecesinin veri olarak kullanıldığı istatistiksel değerlendirmede voleybol oynayan grupta hata ortalaması sedanter gruba göre daha küçük olduğu görüldü. Diz ve ayak bileği fleksiyon açı yeniden oluşturulma ve eklem pozisyonu eşleştirme testlerinde belirlenen sapma derecesinin veri olarak kullanıldığı istatistiksel değerlendirmede voleybol oynayan grupta hata ortalaması sedanter gruba göre daha küçük olduğu görüldü. Servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel testinde iki grupta elde edilen değerlerin veri olarak kullanıldığı istatistiksel değerlendirmede voleybol oynayan grupta kişilerin sağ taraf servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel verilerinde istatistiksel bir fark gözlemlenirken sol taraf verilerinde ise iki grup arasında bir fark görülmedi. Sonuç: Voleybol oyuncularında proprioseptif duyu ve vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel yanıtlarını değerlendirdiğimiz bu çalışmada sedanter gruba göre voleybol oyuncularında proprioseptif duyunun daha gelişmiş olduğunu ve dominant tarafta vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel yanıtlarının daha hassas olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: In our literature review, we did not find any study in which proprioception and evoked myogenic potentials recordings were evaluated together in volleyball players. This study was planned to fill this gap. Material and Methods: Twenty professional female volleyball players who had been playing volleyball professionally for at least five years and twenty sedentary female volunteers were included in the study. The shoulder and elbow in the upper extremity and knee and ankle in the lower extremity were evaluated in terms of proprioception. Two methods described in the literature were used; these are 'Angle Reconstruction' and 'Joint Position Matching'. An electronic goniometer with a sensitivity of 0.05 degrees was used for the measurements. In both tests, the eyes of the test subject were closed and measurements were taken. The measurements were repeated three times and averaged. The measurements were recorded as degrees of deviation from the determined angles. For cervical vestibular evoked myogenic potentials, MedelecViasys Healthcare UK Ltd. 2009 brand cervical vestibular evoked potentials test was used. Insert headphones were placed in the patient's ear, reference electrodes placed on the left and right sternocleidomastoid muscle, ground electrode placed on the forehead and positive electrodes placed on the sternum (incisura jugularis) were recorded. Results: In this study in which we evaluated proprioceptive sensation and evoked myogenic potentials responses in volleyball players, we found that proprioceptive sensation was more developed and evoked myogenic potentials responses were more sensitive on the dominant side in volleyball players compared to the sedentary group. Conclusion: As a result of the statistical evaluation using the degree of deviation determined in the angle reconstruction and joint position matching tests in the elevation and flexion directions for the shoulder joint in the two groups we formed as volleyball players and sedentary women as data, the mean error in the volleyball playing group was smaller than the sedentary group. In the statistical evaluation in which the degree of deviation determined in the angle reconstruction and joint position matching tests performed as internal and external rotations for the elbow joint were used as data, the mean error was smaller in the volleyball playing group than in the sedentary group. In the statistical evaluation in which the degree of deviation determined in the knee and ankle flexion angle reconstruction and joint position matching tests were used as data, the mean error was smaller in the volleyball playing group than in the sedentary group. In the statistical evaluation in which the values obtained in the two groups in the cervical vestibular evoked myogenic potential test were used as data, a statistical difference was observed in the right side cervical vestibular evoked myogenic potential data of the volleyball playing group, while no difference was observed between the two groups in the left side data.